Sağlık

Hafif kilolu olmak sağlığa yararlı mı?

Hafif kilolu olmak sağlığa yararlı mı?

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan bir sağlık araştırmasında "normalden biraz kilolu" kişilerin ölüm riskinin normal kişilere göre daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Harvard Üniversitesi araştırmayı kınadı. Uzmanlar arasında "Hafif toplu olmak yararlı mı?" tartışması başladı

Sağlık araştırmaları konusunda dünyanın en önemli ülkesi olan Amerika'da dün açıklanan bir araştırma yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Ulusal Kanser Enstitüsü ve Hastalıkları Engelleme Merkezi tarafından 2000 yılı ölüm verilerine dayanılarak yapılan 13 aylık çalışmada, "hafif kilolu" olan kişilerin ölüm riskinin normal kiloda olan kişilere oranla çok daha düşük olduğu ortaya çıkınca tıp dünyasında büyük bir tartışma başladı. Bağımsız bilim adamları tarafından şimdiye dek yapılan "en kapsamlı ve detaylı araştırma" olarak nitelendirilen bu çalışmanın sonuçlarını değerlendiren bilimadamları, "Hafif kilolu olmak faydalı mı?" sorusunu sormaya başladı.

Kemik ve kas gelişiyor

Araştırmayı yapan heyetin önemli isimlerinden biri de David Williamson. O da sonuçla ilgili şöyle diyor: "Çoğu insan 70 yaşından sonra hayata veda ediyor. Araştırmamız gösteriyor ki orta yaşın üzerindeki kişilere vücutta az da olsa yağ birikimi daha fazla kas ve kemik oluşumuna yol açıyor. Bu da kilolu olan kişilerin hastalıklara karşı daha güçlü olmasını sağlıyor." ABD'nin en önemli ilaç geliştirme laboratuvarlarından Coopers Institute uzmanı Steven Blair de sonucu, "İşte yapılan bu araştırmayı inanılmaz çok sevdim. Artık bu obezite saplantısından kurtulmamız gerek" diye yorumladı.

Harvard tepki gösterdi

Ancak çalışmaya en büyük tepki dünyanın en önemli eğitim kurumlarından biri olan Harvard Üniversitesi'nden geldi. Harvard Üniversitesi uzmanlarından Joann Manşon sonuçlara şiddetle karşı çıktığını ve doğru bulmadığım duyurarak, "Daha önce aynı konuda yaptığımız araştırmalarda tam tersi sonuçlara ulaştık. Son araştırmaya konu olan kişiler ve istatistiksel yöntemler tartışmalı. Ayrıca ölüm riski hesaplanırken hangi sebeple olursa olsun ölenler kayda alınmış. Oysa ki kolesterol, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara dayanan ölümler hesaplanmalıydı" diye konuştu.
Yayın tarihi: 26.05.2005
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.