Sağlık

Güzelliğiniz ve Sağlığınız İçin Varislerden Kurtulun!

Güzelliğiniz ve Sağlığınız İçin Varislerden Kurtulun!

Varis damarların genişleyip kan dolaşımının yavaşlaması anlamına geliyor. En çok da kadınların canını yakıyor. Ailenizde varis sorunu varsa, doktora gitmekte gecikmeyin. Çünkü annenizde varsa sizde de çıkabilir.

Çok fazla ayakta durmanın varise sebep olduğu yönünde bir inanış söz konusu. İş nedeniyle zamanını ayakta geçirmek zorunda olanlar sakın üzülmeyin. Varisteki belirleyici faktör bu değil. Eşit şartlarda çalışan iki kişiden birinde varis görülürken diğerinde olmuyor.

Peki özellikle bacaklarda görülen varis nasıl oluşuyor?
Varis toplardamarların kontrolsüz bir biçimde genişlemesidir. Bacaklarda toplardamarların kapakçıkları var. Kan aşağıdan yukarıya doğru gider. Yer çekiminden dolayı kan tekrar aşağı inmek ister. Ama bu kapakçıklar tek yönlü oldukları için kanın geri kaçmasını önlerler. Ama variste bu sistem bozuluyor. Damar genişlediği için kan geri kaçıyor. Ve bu durumda sıkıntılara yol açıyor.

Kadınlarda daha çok

Varis daha çok kadınlarda görülüyor. Çünkü kadın cilt yapısının daha ince olması varisi kadınlarda tetikliyor. Bacaklardaki morarmış ve topaklaşmış varis görüntüsü yüzünden pek çok kadın komplekse kapılıyor. Etek giymek ve denize girmek de büyük bir işkence haline geliyor. İşte kadınlar daha çok bu estetik kaygı nedeniyle doktora başvuruyorlar.

Oysa varisi sağlık açısından da ihmal etmemek gerekiyor. Çünkü varis ilerledikçe şiddetli ağrı yapıyor. Bacaklarda yanma ve sızlanma hissi oluyor. Zaten ayaklarda bu tarz bir yakınma hissedildiği anda doktora gitmek son derece yararlı. Aksi takdirde varisin tedavisi güçleşiyor.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Girişimsel olmayan tedavi
Bu tedavi yöntemi çok ileri safhalarda olmayan varisler için kullanılıyor. Hastaya ilaç tedavisi veriliyor ve hayat tarzını değiştirmesi öneriliyor.

Girişimsel tedavi
Girişimsel tedavide birbirinden farklı tedaviler uygulanıyor. Bu yöntemlerin en gözdelerinden biri Skleroterapi. Bu metotla 1 mm veya daha ufak varisler ilaçla kurutuluyor. Toplam tedavi her biri 10 dakika süren 3-6 seansta yapılır, tedaviden sonra istiharat gerekmez, günlük işlere dönülebilir. Skleroterapi dışında kullanılan diğer yöntem ise lazer tedavisi.

Ameliyatla tedavi
Kadınların varis konusunda doktora gitmemelerinin en büyük nedenlerinden biri ameliyat korkusu. Oysa ameliyat diğer yöntemler uygulanamaz durumda ise yapılıyor. Varisin çok ilerlediği hallerde ameliyat tercih ediliyor. Şu an iki tür ameliyat uygulanıyor.

- Klasik ameliyat: Çok uzun yıllardır uygulanan bir ameliyat türü. Tedavide kesin başarı sağlanıyor. En radikal şartlardaki varisler bile kolaylıkla tedavi ediliyor. Hasta 1-2 gece hastanede yatmak durumunda kalıyor ve kısa sürede eski yaşantısına geri dönüyor.

-Endovenöz ameliyat: Damar içine lazer enerji göndererek damar içeriden yakılıyor. Lokal anestezi ile yapılması, ameliyatın en avantajlı yönünü oluşturuyor. Başarı oranı ise %97 gibi yüksek bir rakam.

Ne zaman doktora gitmeli

· Ailede varisli olan varsa
· İşiniz uzun süre ayakta kalmanızı gerektiriyorsa
· Damarlarınız belirginleşmeye başladıysa
· Bacaklarınızda ağrı, yanma, sızı varsa

Varisten korunmak için önlemler

· Masa başında çalışıyorsanız saat başı 5 dakika kalkıp yürüyün.
· Uzun süre ayakta kalmaktan kaçının
· Yürüyüş yapın
· Akşam eve geldikten sonra bacaklarınızı 45 dakika kadar kalp seviyesinden yukarıda tutun.
· Gerektiğinde doktor onayı ile varis çorabı kullanın. Hekim önerisi olmadan varis çorabı almayın.
Yayın tarihi: 19.11.2002
759
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.