Sağlık

Göz sağlığınız için meyve yiyin

Göz sağlığınız için meyve yiyin

Havuç efsanesi bitti. Görme ve beslenmeyle ilgili en kapsamlı araştırmaya göre, günde üç kez herhangi bir renk meyve yemek gözleri yaşlılığa bağlı görme kaybından koruyor

Göz tüm meyveleri sever

Erken yaşlarda düzenli olarak ve bol bol meyve yemek, ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını önemli oranda önlüyor. Görme yetisi ve beslenmeye dair en geniş kapsamlı araştırma ABD'nin Boston şehrindeki Brigham Kadın Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Bunun için 12 ila 18 yıl boyunca izlenilen 77 bin 562 kadın ve 40 bin 866 erkek değerlendirildi.

Araştırma sonucunda düzenli olarak günde üç öğün meyve yiyenlerde, yaşlılıkta görme kayıplarının yüzde 36 oranında azaldığı tespit edildi. Uzmanlar, meyvelerin renginin önemli olmadığını, herhangi bir meyvenin koruyucu etki gösterdiğini vurguladı. Oysa daha önce yapılan araştırmalarda havuç gibi sebzelere ve meyvelere kırmızı, turuncu ya da sarı renk veren karotenoid ile vitaminlerin gözler için daha etkili koruyucu olduğu sonucuna varılmıştı.

Araştırma ekibinden Eunyourg Cho, "İnsanlar daha uzun ve daha sağlıklı hayatlar yaşıyorlar, körlük gibi yaşa bağlı hastalıklar da olmasa yaşam kalitesi sağlık açısından daha iyi olacak" dedi. Cho, yaşa bağlı görme kaybına yönelik tedavi olanakları çok kısıtlı olduğu için, bu araştırmada tamamen bu tür görme kayıplarını önlemeye yoğunlaşıldığını belirtti. Cho, "Bu araştırma diyet ve görme kaybını önleme konusunda yapılan en geniş ölçekli çalışma" diye konuştu. Araştırma sonucu, 'Archieves of Ophthalmology' isimli dergide yayımlandı. 'Macular dejenerasyon', 65 yaşın üzerindeki insanlarda görme kaybının temel sebeplerden biri. Retinanın küçük bir parçasını oluşturan maculadaki bozulmaya bağlı hastalığın etkin bir tedavi yöntemi yok.
Yayın tarihi: 18.06.2004
741
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.