Sağlık

Göğüslerinizden Biri Daha mı Küçük?

Göğüslerinizden Biri Daha mı Küçük?

Uzun süredir kullandığınız doğum kontrol haplarını bıraktınız ve bir göğsünüzün diğerinden daha büyük görünmeye başladığını farkettiniz. Mamografi çektirdiniz ama herhangi bir kistte bulunmadı. Peki bu iki olay birbiriyle ne kadar bağlantılı?

İnsan vücudu mükemmel bir simetriye sahip değildir. Vücudunuzun bir tarafıyla diğer tarafı arasında her zaman boyut değişiklikleri olabilir. Doğum kontrol hapına başlamanın veya bırakmanın göğsünüzdeki orantısızlığa sebep olması pek görülmüş bir şey değildir.

İlaç herhangi bir etki yaratacaksa da, iki göğsü eşit şekilde etkiler. Bazı kadınlar, göğüs dokusu birinden diğerine göre biraz daha fazla olacak şekilde doğmuştur. Bir göğüs diğerinden büyük olabilir ve hormon, hamilelik ve kilo değişimi gibi etkilerden daha farkedilir bir şekilde etkilenebilir. Bu sorunu bir utanç veya rahatsızlık kaynağı olarak gören kadınlar plastik ameliyatla çözüm yoluna gidebilirler.

Sonuç olarak, göğüslerdeki orantısız ve hızlı büyüme bir kistin habercisi olabilir. Herhangi bir değişiklik hisseden kadınlar doktorlarına başvurmalı ve check-up yaptırmalıdır.
Yayın tarihi: 12.07.2002
898
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.