Sağlık

Gerçekten şişman mısınız?

Gerçekten şişman mısınız?

Beden algı bozukluğu, kişinin beden algısıyla gerçekte sahip olduğu beden arasında gördüğü uyumsuzluk sonucunda ortaya çıkar. Bu durumdan en çok etkilenenler 13-20 yaş arasındaki genç kızlar.

Güncellenme tarihi:
Gerçekten şişman mısınız?
Aynadakini görüntüsünden memnun olmayan genç kızların sayısı gün geçtikçe artıyor. Kendilerini sürekli TV'de ve dergilerde gördükleri rötuşlanmış ünlü fotoğraflarıyla kıyaslayıp, gün geçtikçe mutsuz olan ve kendileri aç bırakarak ya da yediklerini kusarak (blumia) birkaç kilo daha vermeye çalışan genç kızlar, günümüzün acı bir gerçeği ne yazık ki...

Yapılan bir çalışmaya göre, kızların yüzde 70'i magazin haberleride gördükleri modelleri mükemmel kadın vücudu olarak algılıyorlar ve yüzde 47'si ise mankenlerin fotoğraflarına bakıp, kilo vermeleri gerektiğini düşünüyorlar. Tabii genç kızları sadece medya etkilemiyor. Amerikan Diyetisyenler Derneği açıklamalarına göre anneleri diyet yapan genç kızlar veya ailesinde fazla kilolu öyküsü bulunan kızlar diyet yapmaya daha çok yatkın oluyorlar.

Kaç kere kızınızın yanında "acilen diyet yapmam gerekiyor!" cümlesini kurdunuz?

Çocuklar TV ya da komşularından önce nasıl yemek yenileceğini dinleyerek ve görerek sizden öğrenirler. Bu nedenle onlara rol model olmanız gerekmektedir. Çocukların çok iyi taklitçi olduğunu aklınızdan çıkarmayın "çocuklar diyet yapmaz" demeniz bile "büyüyünce diyet yap" komutu veriyor. Evde hep dengeli beslenme, doğru yemek yeme biçimi, sağlıklı yaşam, egzersiz gibi pozitif algı yaratacak ve gerçekten ailece uygulanabilecek davranışları alışkanlık haline getirmek gerekiyor.2007 yılında Milano'da anoreksiyaya dikkat çekmek için başlatılan bir kampanya için 29 yaşındaki ve 35 kilo ağırlığındaki manken Isabelle Caro, bu pozlarla gündeme gelmişti...


Besinler, kilo, vücut ölçüsü ve vücut şekli hakkında negatif cümleler kullanmaktan kaçının. "Eyvah kilo almışım" veya "acilen kilo vermem lazım" veya "çok kötü kilo aldım" cümleleri çocuklarda kilo almanın korkunç ve istenmeyen bir durummuş gibi algılanmasına sebep olabilir. Oysa ergenlik döneminde kilo almak büyümenin bir parçasıdır ve bu çocuğa çok iyi anlatılmalıdır. Hücre büyümesi ve yenilenmesi, kemik gelişimi çocukluktan yetişkinliğe geçiş vücut şeklinin değişime uğraması hormonlarda değişim kilo farklılığı ile beraberdir.

Anneler bu konuda kilit rol oynuyor >>>

Yayın tarihi: 17.07.2009
2476
dahafazlası
YORUMLAR

ben kilo alamamaktan şikayetmiyim genelde kilosu yerinde olan kişileri çok kıskanıyorum. çünkü istediğim halde alamıyorum. herkesin bi yapısıs var işte kimisi yer alamaz kimisi yemez veremez kilosunu

gamzelimbenimm 09.08.2009 20:42:27

yaa aslındaa evet insan kiloyu kafasına takıyo bazen.mesela ben bi 10 kilo versem çok iyi olacak.aslında belli etmesemde çok kafama takıyorum bunu.ama nedense ne kadar takarsam takıyım yiyorum yaa analmadım ben bu psikolojımı değişik bu durum yani.anca spor yapmam lazım

zuzu444 09.08.2009 16:27:48

çocukların sağlıklı beslenmesi için gerçekten bu yazıdaki önerilere kulak vermek ve söylediklerimizi dikkatli seçmek gereklidir..kiloyu fazla takıntı haline getirmeden sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmeliyiz..

marjolina 26.07.2009 02:18:03

Kilo vermeyi fazla takıntı haline getirmemek lazım, aklını bununla bozup hiç birşeye konsantre olamayan insanlar tanıyorum.

gulkoc66 24.07.2009 19:42:03

bnde 15 yasındayım ve kilom 50-52 arasında sürekli değişiyor ama bnm asıl sorunum boyum:( çok şişman olduğumu düşünmüyorum ama dergilerdeki mankenleri görünce çok moralim bozuluyor kısa manken olamaz mı?? en azından kısaların moralini düzeltmek için??

tihijiki 18.07.2009 02:12:19

bnde 15 yasındayım 50-52 kilo arasında sürekli değişiyorum ama bnm asıl sorunum boyum :( boyum çok kısa dergideki mankenleri görünce çok moralim bozuluyor kısa manken olamaz mı??

tihijiki 18.07.2009 02:09:10

Anorexia Nervosa aslında psikolojik bir rahatsızlıktır. Hastaların çoğu zayıflamalıyım diyerek diyete başlamaz. "Olduğum kiloyu korumalıyım" düşüncesiyle başlayan kilo alma korkusu sonunda beyinde bir takıntı haline dönüşür. Her yenen yiyecekten sonra müthiş bir huzursuzluk başlar. Anorexia hastaları herzaman çok yediklerini düşünür,hastalığı da kabul etmezler. Çevresindeki insanlarsa cahilce yorumlarla onlara destek vermek yerine daha da iterler.Ancak bunlar olayın farkında değildir sadece diğer insanlara göre ço

matematikçi 17.07.2009 18:30:02

bende çok zayıflıktan yana değilm mankenlern çoğunuda beğenmıyrm mesela çağla şikel çok kötü ya ne o ole sırf kemık ama güzide duran ve ece gürselin vücudunu begenıyorum;)

yelizzz 17.07.2009 18:26:13

ben 14 yaşındayım ve 62 kiloyum peki ben ne yapıyım benim sevglim olmuycakmı ben aşık olamıycammı ben insan değğilmiyim diye isyan etmiycem allah beni böyle yaratmış benim taderim bu 56 kilo olanlar haline şükür etsinler 300 kilo olanlarda var ama onlarda yaşıyor

haticekübra 17.07.2009 18:01:59

ben 14 yaşındayım 150 boyum ve kilom 45 bence ideal daha zayıf olmak istemem hem bana yakışmıo

tuba 17.07.2009 17:58:23
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.