Sağlık

Gençliğin Sırrını Yakalayın

Gençliğin Sırrını Yakalayın

Son üç yıldır sürdürdüğünüz yaşam stilinizi bir gözden geçirin. Haftada en az beş altı kez sabah kahvaltısı yaptınız. Geceleri en az yedi saat uyudunuz. Son üç yıl her gün düzenli olarak en az 20 dakika spor yaptınız. Ve son birkaç yıldır diş doktoruna hiç gitmediniz..

Nüfus kütüğündeki yaşınıza göre en az sekiz yaş daha gençsiniz. Size önerimiz domates içerikli bir beslenme alışkanlığı edinin. Domatesin içeriğindeki licopen adlı madde harika bir antioksidan olup organizmanızı güçlendirecektir.

* Öğün aralarında yeşil çay için ve bol C vitamini içeren kivi, mango, kavun veya biber yiyin. Beslenmenin yanısıra günde iki kez yürüyüşe çıkın. Eğer evde köpek besliyorsanız işte size fırsat. Uzmanlara göre hayvan beslemek insan ömrüne bir yıl kazandırıyormuş.

* Komedi filmlerini sever misiniz? Fırsat buldukça seyrediyorsunuz ve hep olayların olumlu yanlarını düşünüyorsunuz. Bu bağışıklık sisteminizin bürokratik yaşınızdan sekiz yaş daha genç olduğunun göstergesidir.

* Belki de siz boş zaman bulunca kitap okuyorsunuz. O halde sizin tüm organik sistemleriniz düzenli işliyor. Bu nedenle bürokratik yaşınızdan en az üç yaş daha genç görünüyorsunuz.

* Ya sosyal ilişkileriniz? Geniş bir dost çevreniz var. O halde bürokratik yaşınızdan 3-15 yaş indirebilirsiniz.

* Yaş farkım belirlemek için son birkaç yıldır tekrarladığınız bazı davranışlarınızı da gözden geçirin. Ofiste bunaldınız, can sıkıntısını abur cubur yiyerek mi geçirdiniz? Geceleri beş altı saatten az mı uyudunuz?. Hiç fiziki egzersiz yapmadınız mı? Günde üç dörk kez içki mi içtiniz? Bu durumda hiç şüpheniz olmasın, sizin biyolojik yaşınız bürokratik yaşınızdan çok daha büyük. Yani siz olduğunuzdan da yaşlı görünüyorsunuz. Eğer önerilerimizi uygularsanız birkaç yıl sonra yaş farkını tersine döndürebilirsiniz.

* Bu arada kişiliğinize özel bazı takıntılarınızı da incelemelisiniz. En ufak bir rahatsızlıkta hemen ilaçlara mı başvurursunuz? Sizin için karbonhidratlar yağ ve selülit anlamına gelip sağlık için ciddi birer tehlike midir? Her üç ayda bir birkaç hafta diyet yapıp sonra boşlar mısınız? Bu takıntılar maalesef sizi olduğundan yaşlı gösterip biyolojik saatinizin bürokratik yaşınızdan en az iki yaş büyük olduğunu belirtiyor.

* Yaşam stilinizi inceleyin. Sık sık depresyon geçiriyorsunuz ama ilaç ya da psikolojik tedaviye başvurmuyorsunuz. Hafta sonlarını tek başınıza geçiriyorsunuz. Aşk ilişkilerinde yaşadığınız mutsuzluk nedeniyle sosyal yaşama uyum sağlayamıyorsunuz. Dikkat yaş farkınız en az üç veya dört.
Peki ne yapmalısınız? Öncelikle önlemlerinizi alın. Bu arada yaşlanmayı önlemek için bol meyve ve sebze yiyin. Haftada 20 ya da 30 dakika ağırlık çalışın. Bu kas ve kemik sisteminizi düzenleyip 10 haftada en az iki yaş daha genç görünmenizi sağlayacaktır.

Yayın tarihi: 01.05.2002
637
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.