Sağlık

Genç erkeklerin sorunu; Erken Boşalma

Genç erkeklerin sorunu; Erken Boşalma

Cinsel ilişkilerin en az yarısında, her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesine 'erken boşalma' deniyor. Çok ender de olsa herhangi bir penil uyarı olmadan, yalnızca seksi düşünmek dahi, boşalmayı tetikleyebiliyor.

Ancak daha sık olanı, vajinaya girer girmez erken boşalmanın olması. Erken boşalmadaki önemli kriter, boşalmanın erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunu seksüel ilişkilerinde sıkıntıya yol açması.

Erken boşalma ne sıklıkta görülür?

Erkekleri etkileyen en sık görülen seksüel problem. Çalışmalar bu problemin erkeklerin yüzde 40'ında endişelenmeyi gerektirecek boyutta olduğunu gösteriyor.

En sık hangi yaşlarda görülür?

Her yaşta olmakla beraber en çok genç erkeklerde görülür. Erken boşalma erkeğin yaşından çok seksüel deneyiminin yeni olmasından (yeni bir partner vb.) kaynaklanıyor.

Erken boşalmanın etkileri neler?

Kalıcı 'erken boşalma'nın hem erkeğin hem de partnerinin seksüel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri var. Fiziksel bir hastalığın ya da durumun erken boşalmaya neden olması çok nadir.

Çoğu erkek ilk ilişkilerinde erken boşalırlar. Erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve sevişmenin yapılabildiği uygun ortamlar doğdukça daha güvenli olur ve kendini tutmayı öğrenir. Çoğu erkek bu problemin üstesinden gelir ama bazıları bir uzmana ihtiyaç duyar.

Üstesinden nasıl gelinir?

Bu problemin üstesinden gelemezseniz bir uzmanın görüşüne ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak, kendiniz bu problemi çözümlemek isterseniz öncelikle bu konuyu partnerinizle konuşmanız çok önemli. Belki de erkekler çok erken boşaldıklarını zannetseler de performansı partnerini tatmin ediyordur.

Bazı erkeklerde mastürbasyon vb. yolu ile boşalma sıklığını arttırmak daha az erken boşalmayı sağlar. Basit bir eğitim şekli de ilişki halinde veya mastürbasyon yaparken, penisinizi sizin ya da partnerinizin uyarması fakat boşalmadan hemen önce bu uyarıyı durdurması.

30-60 saniye uyarıyı durdurduktan sonra tekrar uyarması. Boşalmadan az önce durdurdurması şeklindeki bir siklus 5-6 kere tekrarladıktan sonra ancak boşalmaya izin vermek.

Sex-shoplardaki geciktirici ürünler işe yarar mı?

Maalesef satılan veya posta ile gönderilen ürünlerin etkileri üzerinde sağlıklı bir değerlendirme yapılamamıştır.

Bu ürünlerle ilgili doktorunuza başvurmanız en doğru seçim.

Sorunlarını kendi başına halledemeyenlere öneriniz nedir?

Bu durumda muhakkak doktora başvurulmalı. Doktorunuz size yardımcı olacak tavsiyelerde bulunacak ve ağızdan alınan ilaçlarla bir tedaviye de başvurabilecektir. Diğer yaklaşımların başarısızlığında bu tür tedavilerin işe yaradığı görüldü.

Yayın tarihi: 28.08.2004
1532
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.