Sağlık

Gelenekselde sağlıklı lezzetler

Gelenekselde sağlıklı lezzetler

Mönülere bakarken lezzet ve sağlığı bir arada istemeyi öğrenin, uzun vadede kârlı çıkın.

Sağlıklı beslenme ve keyif dengesi oluşturmayı amaçlayan 'Diyetetik Gurme' yazılarımla ilgili sizlerden güzel geri bildirimler alıyorum. Mönülere bu gözle bakmayı ve seçimlerinizi yaparken lezzet ve sağlığı bir arada istemeyi öğrenebilirseniz uzun dönemde bu farklılık sizi çok rahatlatır. Sağlıklı ve mutlu olmanıza katkı sağlar.

Konyalı'nın özel menüsü
Bu yıl 110. yılını kutlayan Konyalı'nın, eski reçetelerden ve özel yemeklerden hazırladıkları mönü, itiraf edeyim beni biraz zorladı. Çünkü vicdanım, damak tadım ve içimdeki iştah şeytanının saniyeler süren savaşı bana nedense çok uzun bir zaman dilimi gibi geldi.

Yurdumun otları
Restoran kapısına gelmeden önce size mutfağı görme şansı tanıyan cam bölmeden dönerin süzülüşünü görmek zaten yeterince iştah açıcı. Ardından mönü sizi alıp başka dünyalara götürüyor, ön tarafta 1946 yılının damga pulu dikkat çekiyor. Kapağı açtığınızda sağ üst köşede gözüme çarpan not bana babamı hatırlatıyor. 'Ekmek karnelerinin yemekten evvel verilmesini sayın müşterilerimizden rica ederiz' diyor. Arka kapaktaki detay bilgiler ise yüzümde hoş bir tebessüm bırakıyor 'deruhte etmek', 'izahat', uzun zamandır duymadığım ifade kalıpları. Ama çok hoşuma gidiyor sanki bir nostalji filminde hissediyorsunuz kendinizi.

Vişneli yalancı yaprak sarma
Ben otlu bahçe salatası ile başladım. Ardından sirken otlu piruhi, terbiyeli etli rezene kökü, vişneli yalancı yaprak sarma, enginar piyazı, patlıcan köz salatası, kabalak yaprağında sardalya ızgarası yedim. Rezene kökünü daha önce denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Vişneli yaprak sarma da ağızda muhteşem bir tat bırakıyor.

Asırlık reçeteler
Türkiye'nin çeşitli kültür ve bölgelerinin esintilerini taşıyan 'Yurdumun Otları' mönüsü, yurdumuzda yetişen ot ve sebzelerle yapılan geleneksel yemeklerimizi tatmak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Eskiden öksürük ilacı olarak kullanılan kabalak, mönüde kabalak yaprağında sardalya ızgarasıyla karşımıza çıkıyor. Üst solunum yolları rahatsızlıklarında göğüsü yumuşatma özelliği bulunan Kabalak otu, C vitamini, potasyum ve çinko içeriyor.

Yayın tarihi: 23.02.2008
1571
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.