Sağlık

Geçici vejetaryen olun!

Geçici vejetaryen olun!

Sağlığını korumak isteyenlere en azından sebze ve meyvenin bol olduğu yaz döneminde, geçici süreyle de olsa vejetaryen olmaları öneriliyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, sebze ve meyvenin doğal ortamlarda yetişmesinin yanı sıra bol ve ucuz olduğu yaz dönemini, sağlıklı beslenmek isteyenlerin iyi değerlendirmesini önerdi.

Can boğazdan gider
Tetiker, halk arasında "can boğazdan gelir" sözünü aslında tersine çevirerek, "can boğazdan gider" demek gerektiğini, kişilerin beslenme şekliyle sağlığının doğru orantılı olduğunu, bildirdi.

Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde sebze ve meyvenin önemli bir bölümünün kış mevsiminde de yetiştiğini vurgulayan Tetiker, ancak, bunların doğal olmadığını, büyümeyi sağlamak için hormon ilaçları ve kimyasal maddeler kullanıldığını vurguladı.

Bu aralar sebze taze taze
Tetiker, sebze ve meyvenin doğal koşullarda yetiştiği yaz aylarının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kışın birkaç meyve ve sebze bulurken yaz aylarında domates, salatalık, yenidünya, çilek, kiraz, vişne, kayısı ve şeftali gibi onlarcasını bulmak mümkün. Üstelik bunlar doğal ortamlarda yetiştikleri gibi bol ve ucuz oluyor" dedi.

Sağlığını korumak isteyenlere en azından sebze ve meyvenin bol olduğu yaz döneminde, geçici süreyle de olsa vejeteryan (et yememezlik) olmalarını öneren Tetiker, kırmızı et tüketiminin ya tamamen kaldırılması ya da sınırlandırılması gerektiğini vurguladı.

Tetiker, günde en az 5 porsiyon meyve tüketilmesi, mümkün olanların da kabuğu ile tüketilmesinin daha doğru olacağının kaydetti.

Domatesin ayrıcalığı
Tetiker, her sebze ve meyvenin hastalıklardan korunmada farklı bir işlevi olduğunu ancak, domatesin sofralarda ayrıcalıklı bir yere sahip olması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Domatese rengini veren kırmızı pigment, sağlığımız için çok büyük önem taşıyor. Domateste yüzde 85 oranında bulunan ve (likopen) adı verilen bu özel pigment kansere karşı önemli bir savunma silahı sayılıyor. Domateste bulunan likopen, diğer meyve ve sebzelerdeki likopen gibi kanda A vitaminine dönüşmüyor, bazı organlara geçerek onları da kanserden koruyor. Domateste ayrıca fenolik asidin de bol miktarda bulunması, kanserden korunma gücünü artırıyor."

Domates tüketiminin kişinin kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığını kaydeden Tetiker, sigara tiryakilerine de akciğer kanseri tehlikesine karşı bol miktarda domates yemeleri önerisinde bulundu.

Sebze panzehir
Tetiker, başta kalp damar, diyabet ve obezite olmak üzere beslenmeye bağlı hastalıklarda görülen artışa dikkati çekerek, bu hastalıkların tamamının panzehirinin sebze ve meyvelerde saklı olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 01.07.2007
710
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.