Sağlık

Fit kalçalara giden yol: Kickbox

Fit kalçalara giden yol: Kickbox

Forma girmek için bir sürü sıkıcı egzersiz yapmak gözünüzde büyüyorsa Kickbox tam size göre. Hem çılgınlar gibi eğlenip stres atacak hem de fit olacaksınız!

Güncellenme tarihi:
Kickbox yaparak bir saatte en az iki bin kalori yakabileceğinizi biliyor musunuz? Ayrıca vücudu en hızlı şekillendiren sporlardan biri olan kickbox'un inceliklerini Türk Milli Takımı'nı 10 yılı aşan bir süre ring sporlarında temsil edip, önce Avrupa sonra Dünya Şampiyonluğu alan Birol Topuz'a sorduk.

Kickbox ne zamandan beri yapılıyor? Felsefesi nedir?

Kickbox, 80'li yılların başından itibaren özellikle Hollandalı'ların Tayland'da "muayi thai"i (Thai boxing) tanımlamalarıyla dünyada da yayılmış. Kickbox, orijinal "muayi thai" sporunun kurallarının Avrupalılaştırılması sonucu Amerika'da, "Amerikan boksu" olarak yayılmaya başlamış. Daha sonra günümüze kadar tekme ve yumrukların kullanıldığı bir spor dalı haline gelmiş. Felsefesini Uzakdoğu'dan Buda felsefesinden almış. Yani bu sporların temelinde rakibe saygı göstermek her zaman şart. Kickbox, özünde önce insanın kendini, bedenini ve ruhunu disipline etmesini sağlar. Elbette bu disiplin sonunda ringe de yansır.

Türkiye'de bu spora ilgi nasıl? Sizce neden özellikle kadınlar bu spor dalına yoğun ilgi gösteriyor?

Evet, son yıllarda bu spora oldukça yoğun ilgi var. Bu spor dalının en önemli özelliği bütün bedeni çalıştırması. Tabii bu da formda bir vücut ve şekilli kalçalar elde etmeyi mümkün kılıyor. Hobinin yanı sıra profesyonel olarak da düşünüldüğünde Türkiye'de bütün ring sporlarını yapan 250 bin lisanslı sporcumuz var. Resmi olarak Avrupa ve Dünya Şampiyonu sporcular da yetiştirdik.

Çalışma için mutlaka iki kişi mi gerekiyor? Öğrenmek için haftada kaç gün çalışmak yeterli olabilir?

Ring sporlarında mutlaka iki kişi olması gerekmez ama eşli çalışmalarda tabii ki daha farklı bir şekilde ilerleme kaydedilir. Eğer profesyonel bir sporcuysanız haftanın beş günü sabah, akşam ve cumartesi sadece sabah saatlerinde yapılan idman yeterli. Amatör bir sporcuysanız gün aşırı yapacağınız üç günlük idman yeterli olabilir.

Kickbox vücutta en çok hangi bölgeleri çalıştırıyor?

Kickbox sayesinde vücudun tamamına yakın kısmı çalışır. Fakat özellikle omuz başları, bel, mide, bacak ve kalça kasları yoğun olarak çalışır.
Yayın tarihi: 28.10.2008
5405
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.