Sağlık

Fazla sıvı vücuda zararlı!

Fazla sıvı vücuda zararlı!

Sağlıklı bir yaşam için günde 1.5 - 2 litre sıvı almak gerekiyor. Ancak uzmanlar bu sınırın üzerine çıkmanın vücudu olumsuz etkileyebileceğini belirtiyorlar...

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münir Telatar, son yıllarda özellikle fazla su içilmesi konusunda değişik yorumların yapıldığını ifade ederek, suyun insan yaşamı için gerekli, bağırsak ve böbreklerin çalışması için çok önemli olduğunu vurguladı.


Prof. Dr. Telatar, bağırsak ve böbreklerin düzenli, rahat çalışması için sıvıya ihtiyaç bulunduğunu belirterek, 'Bu tür organların çalışması için sıvıya ihtiyaç vardır. Bu sıvı sadece su değildir. Çay, komposto gibi değişik içecekler de bunun yerini tutabilir'' dedi.

Sokaklarda bazı genç kız ve kadınların ellerinde su poşetleri ile dolaştıklarını gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Telatar, ''Suyun insanı daha dinç ve güzel gösterdiği yönünde bir bilimsel bulgu yoktur. Su bir ihtiyaçtır, ilaç değildir'' diye konuştu.

Prof. Dr. Telatar, bir canlının yaşaması için belli miktarda sıvıya ihtiyacı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "İnsan, hava durumuna, neme ve terlemeye göre sıvı tüketmeli. Bu da insanın kendine göre ayarlayabileceği bir durum. Bir kişinin günde ortalama 1.5-2 litre sıvı alması gerekir. Bunun üzerinde alınan sıvı insan vücudunu olumsuz etkileyebilir. Böbreklerin ve bağırsakların boş yere daha hızlı çalışmasını sağlar, bu da vücut dengesini bozar."
Yayın tarihi: 26.01.2004
772
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.