Sağlık

Fazla C Vitamini Almayın!

Fazla C Vitamini Almayın!

ABD'den, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan korunmak için bütün dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan C vitamini haplarıyla ilgili son derece ürpertici bir haber geldi.

Haber, Pennsylvania Üniversitesi bilim adamlarının C vitamini hapları ile ilgili son araştırmalarını yayınlayan bilim dergisi 'Science'ın son sayısında yer aldı.

Science dergisine göre, bilim adamları, C vitamini haplarının insanın genetik kodu DNA'ya zarar veren toksinlerin üretiminde katalizör yani hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı bir görev üstlenebildiğini ortaya çıkardı.

En iyisi 'doğallık'

Araştırmayı yürüten bilim adamlarından Ian Blair, bu çalışmadan C vitamininin kansere yol açtığı sonucunun çıkmadığını, ancak bu hapların kullanımına ilişkin uyarının gerekliliğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Bugüne kadar inanılan, bir oksidan olan C vitamininin yüksek dozda vitamin kullanımıyla kanseri önleyebileceği, bağışıklık sisteminin güçleneceği savlarına da değinen Ian Blair, sözlerini şöyle tamamladı:

"C vitami hapı, iyi şeylerin yanı sıra kötü şeyler de yapabilir. Tedbir için, vitamin haplarını sadece takviye amacıyla gerektiğinde kullanın. Ve hap yerine, sebze, meyve ve tahılların dengeli kullanımını tercih edin..."
Yayın tarihi: 02.01.2002
941
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.