Sağlık

Evlendikten sonra kilo almamak için ne yapmalı?

Evlendikten sonra kilo almamak için ne yapmalı?

Genellikle düğün telaşı nedeniyle çiftler iyice zayıflar. Düğün bitip hayat normale dönünce bol abur cubur, TV karşısında atıştırmak yeni evlilere hızla kilo aldırır.

Yayınlanan bir makalede "evlenmek kilo aldırıyor" denildi. Araştırmacılar evlenen kişilerin bekârlara oranla 2.5 ile 4 kg arasında ağırlık artışı yaşandığını bildiriyor. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, bireylerin evlendiklerinde artık kendilerine özen göstermelerine gerek kalmadığını düşünmeleri ve kilo vermeyi önemsemedikleri tahmin ediliyor.

Ben bu durumun ülke kültürü ve bireylerin yaşam şekline göre değiştiğini düşünüyorum. Üstelik erkek ve kadınların farklı davranış biçimi, farklı fizyolojik yağı ve farklı duygu durumlarına sahip olduğunu da unutmamak gerek.

Önce eğlenceli gelir, ama...

Bizim ülkemiz için genelde genç gelin adayları evlenmeden önce yeni ev telaşı, gelinlik provası, düğün hazırlığı, davetiyeler, ailelerin stresi, daha güzel görünmek için spor bakım ve diyetler ile hayatlarının en zayıf hali ile gelinlik giyerler. Hatta daha sonra kilo alan birçok kişi hep gelinliğini örnek verir, "ben evlendiğimde 48 kiloydum belim de sadece 59 - 60 santimetreydi" diye veya buna benzer cümleler ile övünülerek anlatılır bu anılar. Peki sonra ne olur? Genelde şöyle olur:

Gelin hanıma düğün sonrası uzak yakın birçok akraba ziyarete gelir ve o da tüm marifetlerini sergilemek üzere pasta, börek, en güzel tatlılar, en lezzetli yemeklerle misafirlerini ağırlar. Eşini hem bu arta kalan yemekler, hem de her gün yeni yeni tariflerle besler, böylece hem kendisi hem de eşin bir anda kilo alırlar. Çünkü yeni evlilerin en sevdiği hallerden birisi de evde film izlemek, televizyon karşısında bir şeyler atıştırmak, hafta sonu yeni evlerinde güzel kahvaltılar yapmak olur.

Önceleri bu durum eğlenceli gelir hatta "bak eşime ne güzel bakıyorum yüzü gözü kanlandı canlandı" bile denilir. Eğer hemen çocuk yapma isteği de varsa gelin hanım bu kiloların üzerine hamilelik kilolarını da ekleyerek, gelinlik içindeki vücudunu hayal dünyasına doğru gönderir ve fotoğraflarla avunur.

Bu senaryo biraz ev hanımı bir gelin için oldu, eşlerin çalışması halinde ise kilo almanın en büyük sebebi akşam eve yorgun gelip yemek yapmaya üşenerek dışarıdan fast-food siparişi oluyor ve yine televizyon karşısı atıştırmalar ve hafta sonu arkadaş toplantıları... Tabii bunlar en kötü ama genele en uygun senaryolar oysa bu durumda olmayan birçok yeni evli çift de var.


Evlendikten sonra kilo almamak için ne yapmalı?>>>

Yayın tarihi: 27.07.2009
2630
dahafazlası
YORUMLAR

insan hayatının her anında kilosuna dikkat etmelidir çünkü alınan bu fazla kilolar bir süre sonra insanı mutsuz etmeye başlar hatta psikolojisini bozmaya kadar gidebilir

asiceylan88 01.10.2009 13:37:36

her an dikkat etmek lazım çünkü insan mutluluk sarhoşu oluyor ve ne yediğini bilmiyor. yediğin her şeyin dozunu iyi ayarlamak lazım. evlendim die kendini salmamalı bir insan hiç bir zaman.

gamzelimbenimm 09.08.2009 20:44:23

evet.yeme içme herşey aynı ama nedense evlendikten sonra özellikle baynaların yüzde doksan beşi kilo alıyor.bu kesin.ama diğer yüzde beşlkik kısmına girmekte bizim elimizde güzelliğimizden ödün vermemeliyiz bayanlar.yoksa kocaların gözü dışarı mazallah gidiveriyo yani :)

zuzu444 09.08.2009 16:23:21

evlendıkten sonra 10 kılodan fazla aldım 1 senede :((( evlılık yaradı :)))) aslında neden kılo alıor ınsanlar ewlendıkten sonra bır turlu anlamıs değilimm yeme - içme her şey aynı ....

nrsn_1907 30.07.2009 11:43:09

bana göre evlilik süresinde kadın nın kulladığı doğum kontrol hapşarı kilo artışınasebep oluyor ekstra besin değeri yüksek yiycekler tüeketiyor buda kiloya yardımvı oluyor burda karşılıklı fedakarlık çok önemli her iki tarafında kilo almaması için

CEYDA 29.07.2009 23:14:05

hormonel değişikliklik de etkili diye düşünüyorum özellikle bayanların kullandığı doğum kontrol hapları çok kilo aldırıyor...

maviadaaa 29.07.2009 15:02:41

evlendikten sonra eşler ciddi şekilde kilo alıyor gerçekten,bu sebeple bu öneriler oldukça güzel öneriler..

marjolina 27.07.2009 12:31:09

yazida gecenlere katiliyorum ancak unutulmamasi gerek baska bir seyde evlendikten sonra duzenli cinsel hayat duzenlenen hormonlarinda buna buyuk katkisi var, nitekim ben evlendikten sonra asiri zayiflabileni pek gormedim, ya eksisi gibidir hersey yada yavas yavas kilo alinir ister istemez.

meltem 27.07.2009 11:49:39
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.