Sağlık

"Evham", Kadın Hastalığı

"Evham", Kadın Hastalığı

Toplumda en sık karşılaşılan ruhsal bozuklukların başında "anksiyete" geliyor. Göğüste sıkışma, kalp çarpıntısı, terleme, başağrısı, midede boşluk duygusu ve hemen tuvalete gitme gereksiniminin duyulmasıyla ortaya çıkan "evham" hastalığı, kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülüyor.

Genelleşmiş Anksiyete Bozukluğu olan hastalar genellikle küçük şeylere üzülen, sürekli korku içinde olan ve günlük hayatlarında olayların en kötüsünün kendi başlarına geleceğini düşünerek sürekli kaygı içinde dolaşan kişiler olarak nitelendiriliyor. Sık görülen belirtiler arasında, kas gerginliği, gevşeyememe, düşüncelerini toparlama güçlüğü, uykusuzluk ve yorgunluk geliyor. Başlıca özelliği ise, en az 6 ay süreyle hemen hergün ortaya çıkan, birçok olay ya da etkinlik hakkında aşırı anksiyete ve üzüntü duymadır.

Hastalığın tedavisinde, anksiyete doğuran çevresel etkenlerin bulunması, çevrenin değiştirilmesi ve stres kaynaklarının azaltılması yoluna gitmek gerekiyor. Hastalık belirtilerinin azalması hastaların günlük yaşamlarında daha işlevsel olmalarını sağlıyor. Hastalığın tedavisinde "benzodiazepin"ler kullanan bazı hastalarda bağımlılık gelişiyor. Eğer anksiyete bozukluğuna depresyon eşlik ediyorsa, benzodiaazepinler depresyon semptomlarına karşı etki edemiyor.

Uzmanlar, anksiyete tedavisinde en önemli sorunun kullanılan antibiyotiklerin bağımlılık yapmasından ileri geldiğini belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 06.05.2002
947
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.