Sağlık

Etkili egzersizle inanılmaz sonuçlar

Etkili egzersizle inanılmaz sonuçlar

Kilo vermek ve formda kalmak için egzersiz çok önemli bir faktördür. Fakat egzersizlerin istediğiniz sonuçları vermesi için, doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması gerekir.

Etkili egzersizle inanılmaz sonuçlar
İnsan organizmasında hemen her şey biyolojik ritim halindedir. Bu ritim gün boyunca değişir. Gece 24.00'ten itibaren organizma, kendini yenileme sürecine sokar. Tüm gün boyunca enerji harcamıştır ve artık vücudun dinlenme saati gelmiştir. Gece boyunca bedenimiz olabildiğince az enerji harcar. Gün boyunca kan dolaşımı ihtiyacın yoğun olduğu bölgelere yönlenirken, uyku süresince iç organların çalışmalarının devamı için daha çok karın bölgesinde yoğunlaşır. Sabah uyanır uyanmaz, harcanan organik enerji düzeyi de artarak akşam saatlerinde en üst düzeye ulaşır. Vücut, enerjiyi ihtiyaç duyduğu noktalara yöneltir.

Bu nedenle gerek başka işlerde olsun, gerekse egzersizde olsun, vücudumuzun o işi yapmak için en doğru zamanını öğrenmeliyiz. Örneğin, öğleden sonra aerobik ve anaerobik kapasite daha yüksektir.

Vücut ısısı sabah uyandığımızda 36.5 derecedir.

Gün boyunca bu ısıda 0.5 derecelik bir artış gözlenir. Egzersiz sonrası vücut ısısı 1 derece artar. Bu nedenle sabah yapılan egzersizlerde ısı 36.5 dereceden 37 dereceye çıkarken, akşama doğru ise 37 dereceden 38'e yükselir. Vücut ısısını olumsuz etkileyen diğer bir faktör de havanın nemidir. Sabah havanın sıcaklığı 24 derece iken, vücut ısısı 33 derece olmasına rağmen birey kendi ısısını düşürebilir. Fakat öğleden sonra çevre ısısı 32 dereceye çıktığında rutubet ile birlikte organizmayı olumsuz etkileyecektir. Eğer havada daha çok ısı molekülleri varsa ter cilt yüzeyinde rahatlıkla buharlaşamaz ve egzersiz anında stres artar.

Yayın tarihi: 08.10.2009
2201
dahafazlası
YORUMLAR

yani?????

lale akat 09.10.2009 10:33:53

çalışan kadın için zaman o kaadr zorki ben saat 6 da kahvaltı hazırla kızımı kendimi hazırla nerde spor yapmak eve gelincede ev işleri her zaman ve düzenli olmamak şartıyla vakit buldukça yürüyş merdiven çıkma sporları yapıyorum tabii

gulsahevren77 08.10.2009 15:04:53

egzersiz katılıyorum yazıya .benim egzersiz yapamaya zamnım kalmıyor ama günde en az 4 km yürüş yapıyorum ve evde kızımnan hareketli 2 saaat akşamda eşimle...........................ve ne kilo kalıyor ne de bir şey .ama yürüş inanılmaz vücudumu istediyim formaya sokmuş mükkemmel bir şey.her kese tavsiyye edrim

mucuk82 08.10.2009 08:40:26
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.