Sağlık

Etin yanında mutlaka yeşillik tüketin!

Etin yanında mutlaka yeşillik tüketin!

Probiyotik-Prebiyotik Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Hakan Alagözlü, kanserden korunmak için etin yanında radika, karahindiba, kuru soğan, kuru sarımsak, yer elması, pırasa ve enginar gibi "Prebiyotik" diye nitelendirilen sebzeler tüketilmesini önerdi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alagözlü, sindirim sistemine dost yiyecekler "prebiyotik"lerin, kalın bağırsaktaki faydalı bakterilerin büyümesini ve aktivitesini sağladığını bildirdi.Prebiyotik besinlerin sindirilmeden geldiklerini kalın bağırsakta dost bakteriler tarafından mayalandırıldığını anlatan Alagözlü, sonucunda kısa zincirli yağ asitleri oluştuğunu söyledi. Alagözlü, şu bilgileri aktardı: "Kısa zincirli yağ asitlerinden biri olan bütirik asit, kolon kanserini engellemede çok etkilidir. Prebiyotikler, ilaç formunda olabileceği gibi bazı yiyecekler de bu maddeyi içerir. Yiyecek olarak en fazla da radika, karahindiba, kuru soğan, kuru sarımsak, yer elması, pırasa ve enginarda, az oranda da buğdayda bulunur. Kalın bağırsakta kanser en fazla son kısımda görülür. Nedeni ise proteinleri parçalayan mayalanmanın kalın bağırsağın daha çok son kısmında olmasıdır. Ortaya çıkan zararlı protein yıkım ürünleri, kanseri burada tetikler. Bağırsağın son kısmında parçalandığı için inülin türü prebiyotiklerin faydaları da kalın bağırsağın son kısmı üzerinedir. Bu nedenle et gibi hayvansal proteinlerin yanında mutlaka prebiyotik içeren yiyecekler alınması gerekir."

Yayın tarihi: 08.04.2013
4611
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.