Sağlık

Eski ilaçla mucize tedavi

Eski ilaçla mucize tedavi

Britanyalı doktorlar, 10 yıldır piyasada olan bir ilacı meme kanseri tedavisine ekledi ve ölüm oranını yüzde 36 düşürdü. Hastalığın tekrarlama olasılığı yüzde 30 azaldı.

Dünyada her 15 dakikada bir, bir kadının yakasına yapışan ve ayda ortalama 1000 can alan meme kanserinin tedavisinde önemli bir adım atıldı.
Britanyalı doktorların, meme kanseri tedavisinde uygulanan kemoterapiye ekledikleri yeni ilaç sayesinde bu hastalıktan ölümleri yüzde 36 oranında azaltmayı başardıkları açıklandı.
Britanya'daki 65 ayrı hastanede tedavi gören 2 bin hasta üzerinde denenen yeni kombinasyona eklenen dördüncü ilacın, bu sonucu ortaya çıkardığını belirten doktorlar, ameliyat ve uygulanan kemoterapinin ardından hastalığın yeniden nüksetmesi ihtimalinin yüzde 30 oranında azaltılabildiğini vurguladı.

En büyük araştırma

Çalışmanın, dünyada bu alanda yapılmış araştırmaların en büyüğü olduğu belirtildi. Britanya Kanser Araştırmaları Vakfı ile Birmingham Üniversitesi'nin ortaklaşa çalışmasını yürüten Dr. Chris Poole, hastaların hayatta kalma şanslarında dikkate değer artış gözlendiğini söyledi. Araştırmayı yapan doktorlar bugüne kadar kemoterapide kullanılan cyclophosphamide, methotrexate ve 5FU ilaçlarından oluşan ve (CMF) adı verilen kombinasyona dördüncü ilaç olan 'epirubicin'i ekledi. Doktorlar, araştırmalarında 2 bin gönüllü kanser hastasına altı ay boyunca dört parti CMF ve dört parti de epirubicin eklenmiş yeni kombinasyonu verdiklerini anlattı.

Diğer hastalara ise geleneksel altı dozluk CMF verildiğini kaydeden bilim adamları, "Yeni ilaç kombinasyonunu beş yıllık süre içinde kullanan hastalarda ölüm oranı yüzde 36 oranında azaldı. Ayrıca hastaların ameliyat ve kemoterapi sonrasında yeniden aynı hastalığa yakalanma risklerinde de yüzde 30'luk gerileme görüldü" diye bilgi verdi.

Çoğalmasını önlüyor

Doktorlar, yaklaşık 10 yıldır piyasada olan 'epirubicin' adlı ilacın kanserli hücrelerin genetik yapısına müdahale edip bunların bölünmesine ve çoğalmasına engel olduğunu hatırlattı.
Yayın tarihi: 02.06.2003
748
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.