Sağlık

Ergenlikte Şişmanlık Sorunu

Ergenlikte Şişmanlık Sorunu

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Attila Büyükgebiz, ergenlik döneminde düzenli ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu, bu yaşlarda oluşan şişmanlığın mutlaka önlenmesi gerektiğini söyledi.

EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Endokrin Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Büyükgebiz, Ege Sağlık Hastanesi ve Konak Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Ergenlik Dönemi ve Fiziksel Sorunlar" konulu konferansta, öğrencilere ergenlik döneminin fiziksel ve psikolojik sorunlarını anlattı.

Ergenlik dönemine, kızların 10, erkeklerin 12 yaşında girdiğini, gelişimin ise çok hızlı olduğunu kaydeden Büyükgebiz, belirtilen yaşlardan önce yaşanan ergenliğe "erken ergenlik", sonra yaşanan ergenliğe ise "geç ergenlik" adı verildiğini söyledi.

Ergenlik döneminde "duruş bozukluğu", "kansızlık ve şişmanlık" gibi sorunların çok sık görüldüğünü anlatan Büyükgebiz, bu dönemde kilo almamaları konusunda öğrencileri uyararak "Kolalı içecekler, meyve suları, cips ve hamburger gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun" dedi.

Prof. Dr. Büyükgebiz, okul çağındaki çocuklarda şişmanlığın en önemli sorun olduğunu gözlemlediklerini belirterek "Önlem alınmazsa, 10 çocuktan 7'si gelecekte şişman erişkin olacak" diye konuştu.

Ergenlik döneminde geçimsiz, kurallara uymayan ve herşeye muhalefet eden bir karekter oluştuğuna da işaret eden Büyükgebiz, bu dönemi en az fırtınalı şekilde atlatmak için ailelere büyük görev düştüğünü ifade etti. Büyükgebiz, anne ve babalara, "Bu dönemde çocuklarınızla diyalog içinde olunuz" diye seslendi.
Yayın tarihi: 06.11.2001
2217
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.