Sağlık

En sık sorulan diyet soruları - 2

En sık sorulan diyet soruları - 2

Kilo vermeye çalışanların ve formunu korumaya özen gösterenlerin en çok merak ettiği beslenme soruları...

Güncellenme tarihi:
1. Çok Su İçmek Zayıflatır mı?

Belli bir diyet ve egzersiz programına bağlı olmadan çok miktarda su içmenin zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Buna karşılık rejim yaparken, özellikle su, bitkisel çaylar gibi bol miktarda (en az 1,5 litre) sıvı alınması vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak açısından yararlı olacaktır. Gün içinde hafif bir açlık hissettiğinizde bir büyük bardak su içmek belki de o an için iştahınızı kesebilir ve sizi gereksiz kaloriler almaktan koruyabilir. Özellikle mineral tuzlar açısından zengin suların tercih edilmesi, rejim sırasında vücutta bazı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabilir.

2. Zayıflamak için Suyu Öğün Aralarında mı İçmek Gerekir?

Zayıflamak için suyu yemeklerden önce içmek gerekir. Yemek öncesi içilen su mide kapasitesini dolduracağı için tokluk hissi verecektir ve yenilen yemek miktarını azaltacaktır. Yemek aralarında içilen su ise iştah açabilir. Ayrıca sıvı tüketmeden ya da az miktarda sıvı alarak yediğiniz bir yemekte daha çabuk doyarsınız. Ancak lifli yiyeceklerin, bir miktar sıvıyla tüketilmesi lifin şişerek hacim oluşturmasını ve tokluk hissi vermesini sağlayacağı için bu tip besinlerin sıvı gıdalarla veya suyla birlikte alınmamasında yarar vardır.

3. Sıcak Ortamlar Zayıflatır mı?

Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemeyle kaybedilen, yağ değil sudur. Bu gibi sıcak ortamlar organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini, kırgınlığın atılmasını sağlar ama sizi zayıflatmaz. Mutlaka soğuk suyla yapılan bir duşla tamamlanması gereken sauna seansları, kalp damar, solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları olan kişiler için uygun değildir. Ayrıca kilo kaybetme açısından bakacak olursak soğuk, sıcaktan çok daha etkilidir. Örneğin 18 derece suyla yapılacak bir banyo dakikada 7,2 kalori harcamanızı sağlar.

4. Alkol Şişmanlatır mı?

Bütün alkollü içecekler, hatta içerdiği tannin gibi maddeler sayesinde diğerlerinden daha iyi olduğu iddia edilen şarap bile, az ya da çok oranda kalori içerir. 1 kadeh şarapta 85 kalori varken, 1 kadeh rakıda 335 kalori vardır. Ayrıca alkol alımına bağlı olarak tüketilen diğer besin maddelerinin de (kızarmış patates, cips, mezeler vs.) vücutta gereksiz bir kalori ve yağ deposu olarak kalacağını unutmamak gerekir.

5. Diyet Ürünleri Zayıflatmaya Neden Olur mu?

Diyet ürünleri zayıflamayı sağlamaz, ancak bu ürünlerin zayıflamaya yardımcı oldukları bilinmektedir. Tabii hangi besin maddesinden söz ettiğiniz de önemli.

• Süt, yoğurt, peynir ve et gibi ürünler yağı azaltılarak diyet hale getirilirler.

• Şekerlemeler, çikolatalar, şekerli içecekler şeker yerine tatlandırıcılarla yapılmışlarsa kaloriler azaltılmıştır. Eğer şekerden daha geç emilen sorbitol, fruktoz gibi doğal tatlandırıcılar kullanılmış ise kalorisi normal ürünlerle aynıdır.

• Ekmek grubu ürünler diyet ürün haline getirilirken lif yönünden zenginleştirilmekte ve yağ eklenmemektedir.


En sık sorulan diyet soruları - 1
Yayın tarihi: 25.04.2009
875
dahafazlası
YORUMLAR

Her yerde zayıflamaya yönelik diyetler yer alıyor.. kilo almak için diyet önerilerini neden hiç göremiyoruz. Azda olda kilo alamama sorunu yaşaya insanlarda var.

EBC 28.04.2009 16:41:36

Her yerde zayıflamaya yönelik diyetler yer alıyor.. kilo almak için diyet önerilerini neden hiç göremiyoruz. Azda olda kilo alamama sorunu yaşaya insanlarda var.

EBC 28.04.2009 11:25:57

Diyet de gerekli ama bu tamamen vücuttaki metabolizmaya bağlı bir şey. Metabolizmalar iyi çalışıyorsa ne yersen ye kilo almıyorsun. Ama metabolizmalar zayıf çalışıyorsa su da içsen kilo alıyorsun. Kimileri zayıflama derdinde kimileride benim gibi kilo almak derdinde.

nstuzl 28.04.2009 05:49:25
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.