Sağlık

Eminem'le kilo veriyorlar

Eminem'le kilo veriyorlar

Lüks spor merkezlerinde yeni moda hip hop'la form tutmak. Üstelik bu sporun yaşı yok.

Eminem, Jay Z, Beyonce çalıyor; onlar dans ederek zayıflıyor. Yaşları 17-40 arasında değişen fitness tutkunları hip hop'la "eriyor"!

Eminem'le form tutmak moda

Hip hop artık binlerce dolar verilerek üye olunabilen lüks spor merkezlerindeki fitness derslerine de ilham veriyor. 7'den 70'e herkes 'Eminem'le zayıflıyor.

Amerika'da daha çok siyahların yaşadığı varoşlarda doğan hip hop, bugün dünyanın en çok dinlenen müzik türleri arasında. Eminem, Beyonce, 50 Cent, Jay Z gibi hip hop yıldızları yalnızca müzikleriyle değil, yaşam tarzları ve giyim stilleriyle de gündemden düşmüyor, milyonları peşlerinden sürüklüyor. Türkiye de dünyadaki bu trendden nasibini almaya başladı. Her geçen gün bir yenisine rastladığımız hip hop albümlerinin yanı sıra bu tarzın yarıştığı ve binlerce kişinin katıldığı konserler düzenleniyor artık... Hip hop, şimdi de fitness tutkunlarını etkisi altına aldı. Avrupa ve Amerika'da hip hop eşliğinde düzenlenen aerobik dersleri, Türkiye'de de moda oldu. Üstelik bu derslere yalnızca gençler değil, orta yaşın üstündeki pek çok kişi de ilgi gösteriyor. Varoşlarda doğan bu kültür, İstanbul'da binlerce dolar verilerek üye olunabilen lüks spor salonlarındaki derslere esin kaynağı oluyor. "Hip hop dansı" ile koreografisi yapılan bu dersler, Coliseum ve Mayadrom gibi spor merkezlerinde büyük ilgi görüyor. Coliseum Spor Merkezi yaklaşık 1 ay önce hip hop dersi verilen bir sınıf açtı. Burada fitness koordinatörü olan Ergin Bağçivan, tüm dünyada 2-3 yıldır hip hop dersinin büyük ilgi gördüğünü ve kendilerinin de böyle bir ders vermek için gerekli altyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra harekete geçtiklerini söylüyor. Coliseum'da hip hop dersi veren Soner Özsarı, uluslararası aerobik ve fitness seminerlerine gönderilmiş. Ayrıca yurtdışından bu derse özgü eğitim kasetleri getirtilmiş. Yaklaşık bir yıldır fitness eğitmeni olarak çalışan Soner Özsarı'nın bu kültüre ve dansa yatkınlığı sonucu bir hip hop sınıfı açılmış.

İlgi artıyor

Hip hop müziği ve hareketleri ile sporu eğlenceli bir şekilde harmanlayan ders, haftanın iki günü akşam saatlerinde veriliyor. Üyelerin ücretsiz olarak yararlandıkları bu dersler Ramazan ayında başlamış olmasına rağmen büyük ilgi görmüş. Küçük bir salonda başlayan derslere ilgi artınca daha büyük bir salona geçilmiş. Şimdi en az 20 kişi ile yapılan hip hop derslerine Ramazan sonrasında ilginin daha da artacağı düşünülüyor. Dersin eğitmeni Soner Özsarı, her tür müziği dinlediğini ve hemen her tür dansı az çok yapabildiğini ancak hip hop'un kendisi için çok farklı anlamlar taşıdığını belirtiyor: "Benim dansa doğuştan gelen bir yeteneğim var. Ama hip hop'u daha çok seviyorum. Giyim tarzı, müziği, kültürü ve yaşam tarzı bana çok yakın. Yaşam standartlarıma uygun." Derslere her yaştan insan katılıyor. Ancak daha çok 20-30 yaş aralığındaki gençler tercih ediyor. 50 Cent ya da Beyonce'nin hareketli müzikleri eşliğinde tamamen hip hop dans figürlerinin harmanlandığı derste yaklaşık 400-600 kalori yakılıyor. Özsarı, her derste yaklaşık 50'nin üzerinde farklı hareketin tekrarlandığını söylüyor. Ayak bileğinden tutun da boyna kadar tüm kasları çalıştıran hip hop derslerinde hem ter atıldığı hem de eğlenildiği için katılımcılar gün geçtikçe artıyor. Mayadrom Sports Center ise tüm dünyayı saran hip hop dansını Türkiye'de spor dersi haline getiren ilk merkez. Uluslararası seminerlerde eğitim alan Doğa Altıntaç tarafından verilen ders haftada bir gün yapılıyor. Hillside City Club ise çok yakın bir zamanda hip hop sınıfı açmayı planlayan büyük spor merkezleri arasında.
Yayın tarihi: 18.11.2004
1275
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.