Sağlık

Ekmekle besleniyoruz!

Ekmekle besleniyoruz!

Türkiye'de en büyük beslenme probleminin bilinçsizlik olduğunu ve Türk insanının çok fazla ekmek tükettiğini belirtildi.

Güncellenme tarihi:
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, Türkiye'de en büyük beslenme probleminin bilinçsizlik olduğunu ve Türk insanının çok fazla ekmek tükettiğini söyledi. Antalya'da düzenlenen 6. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi'nin başkanlığını yapan Prof. Dr. Besler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beslenmenin 'karın doyurmak' olmadığını söyledi. Son zamanlarda "bazı yasaklarla" algılanan beslenmenin aslında büyük bir çeşitlilik olduğuna işaret eden Besler, sağlıklı beslenmede, şeker ve yağ dahil her türlü besine 'doğru oranlarda' ihtiyaç olduğunu vurguladı. Aşırı beslanme ve beslenme yetersizlikleri Türkiye'de ekonomik yoksunlukla mücadele eden ciddi bir kesim olduğunu dile getiren Besler, nüfusun yüzde 6'sının 'bodur' olduğunu belirtti. Toplumda her 100 kişiden 6'sının beslenme yetersizliği nedeniyle yaşına göre boyunun kısa olduğunu anlatan Besler, her iki gebeden ve okul çağındaki her beş çocuktan birinde, demir minerali eksikliğinden kaynaklanan demir yetersizliği anemisi olduğunu söyledi. Türkiye'de besin kaynaklarının fazlalığına karşın, özellikle çocuklarda vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların yoğun olmasına dikkati çeken Prof. Dr. Besler, "Türkiye'de bir yandan aşırı beslenmenin neden olduğu obezite, şeker, kalp damar hastalığı, öbür yandan da özellikle çocuklarda beslenme yetersizliğinin neden olduğu hastalıklar var" dedi. Beslenme tüyoları
Yayın tarihi: 04.05.2009
1568
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.