Sağlık

Düşükler

Düşükler

Düşük rahim içine yataklanmış gebeliğin 20 gebelik haftası öncesi sonlanmasıdır. Doğada son derece sıktır. Tüm yaş gruplarında ilk gebelikte yüzde 15-20 sıklıkta görülür.

Bir düşük sonrası risk yüzde 35'e yükselir. Peşi sıra arada canlı doğum olmaksızın 3 düşük olmasına, tekrarlayan düşük ismi verilir. Adet gecikmesini takiben kanama ve ağrı en sık başvuru şeklidir. Düşükler kendi içinde:

l) Düşük tehdidi,
2) Kaçınılmaz düşük,
3) Tam olmayan düşük,
4) Tam düşük olarak sınıflandırılabilir.

Gebeliğin ilk 20 haftasında kanama olduğu zaman jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile rahim ağzı açıklığı değerlendirilir. Bu metodlar ile açıklık saptanmaz ise hasta düşük tehdidi olarak kabul edilerek, geleneksel olarak yatak istirahati önerilir; bu bağlamda düşük olmasını engelleyecek bir ilaç yoktur. Bu olguların bir kısmı doğal seyirde, daha sonra düşükle sonuçlanabileceği gibi, kanama kesilerek normal gebelik devam edebilir. Bu ayrımı yapacak elirnizde güvenilir bir metod yoktur. Gözardı edilmemesi gereken bir konu ilk 3 ay kanamasının çok sık olabileceği ve kanama kesilerek normal gebelik takibi olan kadınlarda doğuştan anomali sıklığında bir değişiklik olmadığıdır. Rahim ağzında açıklık varsa, bu engellenemez düşük olarak kabul edilir ve kürtaj ile gebelik sonlandırılır. Kürtaj materyali, mutlaka patolojik inceleme için gönderilmelidir. Hasta hekime başvurmadan kısmen veya tamamen düşük yapmış olabilir; her iki durumda da rahim içinde parça kalmaması için kürtaj yapılır. Kürtaj, mutlaka steril koşullarda bir jinekolog tarafınca yapılmalıdır, aksi takdirde hastanın hayatına mal olabilecek enfeksiyon komplikasyonu olabilir.
Yayın tarihi: 26.04.2001
873
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.