Sağlık

Dövüşerek zayıflayın

Dövüşerek zayıflayın

Step, core board, pilates, yoga out. Şimdi en gözde sporlar dövüş sanatları. Aikido, kick boks, tai boks yapanlar hem form tutuyor hem özgüven kazanıyor. Son yıllarda artan şiddet olayları Uzakdoğu sporlarına olan ilgiyi artırıyor.

Güncellenme tarihi:
Sağlıklı bir yaşamın sırları elinizin altında, tıklayın.

Özellikle büyük kentlerde giderek artan şiddet, kapkaç, hırsızlık olayları, fit olmak için spor yapanların tercihini değiştirdi. Bir dönemin gözde sporları step, aerobik, core board, pilates, yoganın yerini, dövüş sanatları aldı.

Aikido'dan kick boksa, karateden tai boksa kadar hepsi son yıllarda daha çok rağbet görüyor. Spor salonlarına gidenler, kişisel koruma dersleri ile hem özgüvenlerini artırıyor hem aerobik gibi sporlardan iki katı fazla kalori yakıyorlar.
İstanbul Teşvikiye'deki Motus Wellness Club kişisel koruma dersleri konusunda ilk durağımız. Motus'ta kişisel korumayı sağlayan self defence ve aikido şeklinde iki farklı ders yapılıyor.

Dersleri uzun yıllardır Uzakdoğu sporları hocalığı yapmış, karatede siyah kuşağı bulunan Teddy Wilson veriyor. Wilson'a göre Uzakdoğu sporlarının kişiye kattığı en önemli şey özgüven. Kişisel korumayı sağlamanız gereken bir durumda kaldığınızda ise Wilson'ın uyarısı ilk önce konuşarak bu durumdan kurtulmayı denemek ve bu şekilde başa çıkamadığınızda öğrendiğiniz tekniklerle karşınızdakini alt etmek. Teddy Wilson'ın derslerinde insan hayatıyla oynamadan, karşınıza çıkan bir tehlikeden nasıl kurtulabileceğinizi öğreniyorsunuz. "Karşınızdakine gelişi güzel bir yumruk atıp onun hayatıyla oynayabilirsiniz ve o zaman kendinizi korumuş olmanız bir şey ifade etmez, yine de katil damgası yiyen siz olursunuz. Ama aikido ve self defence derslerinde, öğrencilerim hayati tehlike yaratmadan nereye, nasıl vurulması gerektiğini öğreniyorlar" diyerek kullanılan tekniğin önemini vurgulayan Wilson'a göre, kadınlar sanılanın aksine Uzakdoğu sporlarında çok daha iyiler. Bunun nedenini ise erkek egosunda yatan "Ben seni yere serebilirim" dürtüsü olarak açıklıyor Wilson. Kadınların böyle bir egosunun olmadığını, sadece öğrenmek ve kendilerini korumak için bu sporları yaptıklarını belirten Wilson; kadınlarla çalışmanın daha rahat olduğunu söylüyor. Teddy Wilson'a göre son yıllarda bu sporlara ilgide büyük bir artış yaşanıyor. Bunun nedenini ise kesinlikle artan şiddet olaylarına bağlıyor eğitmen. "İnsanlar burada kendilerini nasıl korumaları gerektiğini görüyorlar. Buna neden ihtiyaç duydukları ise çok açık" diyen Wilson, Uzakdoğu sporlarının sadece bir dövüş sanatı olarak incelenmemesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü bütün dövüş sanatlarının felsefesinde özgüven kazanma ve savunma yatıyor.

Ayağını sağlam bas

Kuruçeşme'deki Planet Health Club da kişisel koruma sporları konusunda yararlanılabilecek bir diğer merkez. Kulüpte kick boks dersleri veren Çetin Cin, dövüş sanatlarının Türkiye'de uzun yıllardır tutulduğunu ancak son yıllarda kulüplerde de yapılmasıyla daha da popüler olduğunu söylüyor. Çetin Cin'e göre özellikle kick boks ve temas olmadan yapılan kardio kick boksun bu kadar popüler olmasının altında yatan nedenlerinden biri, kardiovasküler sistemi çok iyi çalıştırması. Diğer nedense hem son yıllarda sokaklarda artan şiddet olayları hem de bu sporun kişide inanılmaz bir deşarj sağlaması. "Buraya insanlar daha çok spor yapmak için, deşarj olmak için ya da kendini koruma yollarını öğrenmek için geliyorlar. Spor salonunda bile olsa kendinizi savunabilmeyi görmeniz iki ayağınızı yere sağlam basmanızı sağlıyor" diyen Çetin Cin, kişinin kendini en azından beyinsel olarak güçlü hissetmesi için dövüş sporları yapması gerektiğini düşünüyor. Peki kick boks size neler kazandırıyor. Tabii özgüven dememize sanırız gerek yok. Derslerde atacağınız ilk yumruktan itibaren bunu bütün vücudunuz ve ruhunuzla hissediyorsunuz zaten. Bunun haricinde profesyonel bir boksörün yumruklarına ve bir tekvandocunun tekmelerine sahip oluyorsunuz. İkisinin bir aya gelmesiyle iki silahınız birden oluyor ve mükemmel bir kombinasyon ortaya çıkıyor. Ayrıca kick boks ile kendinizi fazla zorlamadan 450 kalori yakarken, sıkı bir çalışma ile bu sayıyı 1200 ile 1300'e kadar çıkarabiliyorsunuz. Bu kadar çok kalori yakarken vücudunuzun bütün kaslarının çalıştığını ise söylemeye bile gerek yok sanırız. Attığınız yumruklarla kollarınız gelişiyor, kolların geri çekiş pozisyonunda ise sırt kaslarınız. Tekmeler esnasında kullandığınız bacak ve ayak kaslarınız çalışıyor, vurduğunuzda oluşan dirençle arka adaleler çalışıyor, bacağı geri çekerken kalça çalışıyor. Kısaca kendini koruma haricinde kilo vermek ve ideal bir vücuda sahip olmak için de kick boks denemeye değer.

Bir antrenmanla 1200 kalori

Hillside City Club Spor Müdürü Serhat Sıdal ise dövüş sporlarının popülaritesinin artmasının altında yatan nedeni, kişisel koruma sağlamak kadar bu sporların artık daha hijyenik ortamlarda, özel kulüplerde yapılmasına da bağlıyor. "Kick boks, dövüş sanatı adını verdiğimiz karate, judo, tekvando -hatta boksu da içine alabiliriz- bütün bu sporların bir kombinasyonu. Eskiden mahalle aralarındaki kulüplerde yapılan bu sporlar, artık daha hijyenik ortamlarda, temas ve dolayısıyla sakatlanma riski olmadan yapılıyor. Her gün yüzlerce kapkaç vakasının yaşandığı bir dönemde olduğumuz düşünülürse, insanlar kendini korumak için bu tür sporları tercih ediyorlar ve artık bu sporları daha rahat çalışabilecekleri ortamlar da buluyorlar. Bu da Uzakdoğu sporları ve özellikle de kick boksun bu kadar popüler olmasını sağladı" diyen Sıdal, kick boksta bütün dövüş teknikleri uygulandığı için kendini koruma anlamında büyük bir avantaj elde edildiğini belirtiyor. Serhat Sıdal'ın değindiği bir diğer konu ise bütün Uzakdoğu dövüş sporlarındaki felsefe kendine güven duygusu yaratması. Bu sayede tehlike anında bir şeyler yapabilme, kendini savunabilme fikrini kazanmak bile kişi için çok önemli. Bunun haricinde vücut açısında yararlarına bakacak olursak, tekmeler sayesinde kalça ve bacak bölgesi normal bir aerobik egzersizinin iki katı kadar çalışıyor. Yumruklar da devreye girdiğinde vücutta bir kombinasyon oluşuyor. Diğer sporlara oranla iki kat daha fazla kalori yakıyorsunuz. Peki en çok kimler kick boks yapmayı tercih ediyor? Eskiden kadınların birinci tercihi aerobikti, bir döneme ise step damgasını vurdu. Ama artık kadınlar da erkekler kadar dövüş sanatlarına ilgi gösteriyor.

Sağlıklı bir yaşamın sırları elinizin altında, tıklayın.
Yayın tarihi: 18.08.2005
3667
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.