Sağlık

Doğru ve Etkili Fitness

Doğru ve Etkili Fitness

Fitness hakkında bilmek istediğiniz ve sormaya çekindiğiniz her şey.

Güncellenme tarihi:
Fitness

Fitness ve düzenli egzersize başlayanların kafası yetersiz ve yanlış bilgiler nedeniyle karışmaktadır. Hayatınızda daha önce düzenli egzersiz yapmadıysanız, size önerilen egzersizler ve gerçekleştirmeniz gereken set/tekrar sayıları sizi tam anlamıyla bilgilendiremez. Fitness hakkında sormaya çekindiğiniz soruların cevaplarını almak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Antrenman için en uygun zaman hangisidir?

Genel olarak konuşacak olursak, antrenman için en uygun zaman kişiden kişiye değişiklik gösterir. Önemli olan antreman zamanının sabit olmasıdır. Vücudunuz belli bir düzene alıştığında, egzersizlerden daha çok fayda sağlarsınız.

Antrenmandan önce yemek yiyebilir miyim?

Antrenmandan 1 saat kadar önce hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. Böylelikle kan şekeri düzeyinizi korur ve egzersiz esnasında vücudunuzun zayıf düşmesini engelleyebilirsiniz. Söz konusu olan ağır bir yemekse, antrenmandan 2-3 saat önce bu yemek işini tamamlamalısınız. Dolu bir mideyle spor yapmak hem egzersizlerinizin etkinliğini düşürür, hem de vücudunuz üzerinde aşırı ölçüde zararlıdır.

Antrenman esnasında bir şeyler içebilir miyim?

Ağır antrenmanlarda aşırı terleriz ve vücudumuz su kaybeder. Vücudun yalnızca %3 oranında su kaybetmesi bile susuzluk ve yorgunluk hissetmemize neden olabilir. Bu nedenle antrenmanlar esnasında yeterli düzeyde su içmemiz gerekir. 10-15 dakikada bir ya da ne zaman susarsak, birkaç damla su içebiliriz.

Antrenman öncesinde ısınmalı mıyım?

Antrenmanların öncesinde vücudumuzu ısıtmak çok önemlidir. Isınarak kaslarınızı fiziksel aktiviteye hazırlayabilirsiniz. Antrenman öncesinde 5-10 dakika koşmak ya da 2 dakika germe-esneme hareketleri ısınma için yeterli olacaktır.

"Sıkılaşma sayfamızı ziyaret edin!

Yayın tarihi: 28.03.2012
2903
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.