Sağlık

Doğal ürünlerden nasıl yararlanılır?

Doğal ürünlerden nasıl yararlanılır?

Size doğadan gelen armağanların değerini biliyor musunuz?

Gelişen şartlar, bir yandan yaşamımızı kolaylaştıran pek çok yeniliği hayatımıza sokarken, diğer yandan hareketsiz, stresli, kısacası sağlıksız bir yaşama zemin hazırlıyor. İşte doğal bitkisel ürünler bize tam bu konuda yardımcı oluyor, stres ve daha birçok etkene karşı da destek sağlıyor.

Bitkilerden insanların yararlandığı kısımlar çeşitli.... Bazı bitkilerin tümüyle tüketimi insana yarar sağlar. Ama özellikle ilaç olarak kullanılmak istendiğinde kiminin kökünden, kiminin kabuğundan, kiminin yaprağından veya çiçeğinden, kimininse meyvasından ve tohumdan yararlanılır.

Yararlı kısmı olgulaşıncaya kadar bekleyip o zaman koparmak ve toplamak dikkat edilecek önemli noktaların başında gelir.

Taze olarak tüketilmeyen bitkilerin saklanabilmesi için kurutulması gerekir. Bazı bitkiler güneşte bazıları gölgede ve ılık havada kurutulur. İyi ve gerektiği gibi kurutulmamış bitkiler zamanla çürür ve besin değerini kaybederek işe yaramaz hale gelir.

Çiçek bitki türü nasıl toplanıp saklanmalı?

Çiçekler de tam olarak açıldıkları, en olgun hale geldiklerinde toplanırlar. Bazılarının renkli yaprak kısmı, bazılarının da bütünü koparılır. Güneş çiçeklerin renklerini ve iyileştirici özelliklerini yok edeceğinden gölgelik ve havalı yerlerde küçük demetler halinde kurutulurlar. Sonra yaprakları karanlık yerlerde kapalı kutular içinde saklanarak özelliklerini korumaları sağlanır.

Kök bitkiler nasıl toplanıp saklanır?

Kök tipi bitkilerin toplandıktan sonra, kurutulmadan önce çok iyi yıkanarak topraklı kısmından iyice temizlenmeleri gerekir. Yıkandıktan sonra suların süzülmesi ve kuruması için güneşe serilip bırakılan kökler daha sonra demetler halinde asılarak kurutulma işlemine tabi tutulur.

Ot türü bitkiler ve yaprakları nasıl toplanmalı?

Bu tür bitkiler tam olgunlaşınca toplanırlar. Genellikle yaz mevsiminin haziran, temmuz, ağustos ayları bu işlem içn ideal aylardır. Eğer aceleyle erken toplanırlarsa şifalı olma niteliklerini kaybederler. Çünkü içlerindeki suyun fazla olması kurutulmalarını zorlaştırır. Bu nedenle tam olgunken toplanıp kurutulmaları, erken veya geç kalarak şifalılık niteliğinin kaybolmasını engellemek gerekir. Yine iyi ve gerekli çabuklukta bir sürede kurutulabilmesi için yığın oluşmadan yayarak kurutulmaları gerekir. Ayrıca kurutuldukları yer direkt güneş olmayan, gölgelik ve havalı bir yerde olamlıdır. Bazı bitkiler kuru hava ile ısıtılan fırınlarda kurutulur.

Hürriyet
Yayın tarihi: 14.12.2003
941
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.