Sağlık

Diyetinize sahip çıkın!

Diyetinize sahip çıkın!

Yemek yaparken yapılan yanlışlar sonucu istem dışı kilo alımları ve vitamin eksiklikleri ortaya çıkıyor. Uzmanlar kurallara uygun yemek pişirerek dengeyi sağlamak gerektiğini söylüyor.

Makarnayı bol suyla haşlamak, yağları sıcakta saklamak, salata malzemelerini çok küçük doğramak besin değerini düşürüyor... Sütün fazla kaynatılması protein, yemeğin fazla pişirilmesi besin değeri kaybına yol açıyor. Diyetisyen Şeniz Gökçe, "Yemek yaparken bazı kurallara uyulmadığında besin değeri yüzde 100 iken yüzde 20'ye kadar iniyor" dedi.

Mutfakta bazı "püf noktaları"na özen gösterilmemesi yüzünden, yiyeceklerin protein, vitamin ve besin değerlerinin kaybedildiği bildirildi. Diyarbakır Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi Diyetisyeni Şeniz Gökçe, yiyecekleri hazırlama sırasında kuralların bilinmemesi durumunda hem yemeğin lezzeti hem de besin değerinde kayıplara yol açıldığını söyledi. Yiyeceklerin besin değeri kayıplarının en aza indirilmesi için bazı kuralları bilmek gerektiğine işaret eden Gökçe, sütün fazla kaynatılmasının protein, yemeğin fazla pişirilmesinin besin değeri kaybına yol açtığını kaydetti.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

• Eti ızgara yaparken çok yüksek ısı kullanılmamalı. Eti ateşte uzun süreli ve evirip çevirmeden pişirmek gerekiyor. Çok fazla evirip çevirmek protein kaybına neden oluyor.

• Sütü fazla kaynatmamak gerekiyor. Uzun süreli kaynatma sütün protein yapısını bozar. Vücuda fazla bir yararı olmaz. Sütle yapılan tatlılarda da şeker en son ilave edilmeli. Şeker, erken konulduğunda sütün içindeki protein yapısını bozuyor. Kuru baklagiller pişirildiğinde, haşlama suyu dökülmemeli.

• Kuru fasulye ve nohudu bir gece önceden suda bekletmek gaz yapıcı özelliğini ortadan kaldırır.

• Makarnayı suyunu çektirerek pişirmek gerekiyor. B grubu vitaminleri var. Kaynatıldığında B vitamini suya geçiyor. Suya geçtiği için vitamin değeri kalmıyor. Bunun için makarnayı pilav gibi suyunu çektirerek pişirmek en iyisidir.
Yayın tarihi: 12.10.2006
1944
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.