Sağlık

Diyet yaparken dikkat

Diyet yaparken dikkat

Uzmanlar, diyete başlamadan önce kaç kilo vermek istediğinizi belirlemeniz konusunda uyarıyor...

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Diyet Bölümü Uzmanı Diyetisyen Nazan Erenoğlu, sağlıklı yaşamın temel kavramının yeterli ve dengeli beslenme olduğunu, aksi takdirde kişilerin kalp hastalıkları, diyabet, felç, osteoporoz, şişmanlık ve bunlara bağlı olarak gelişen "hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları, solunum güçlüğü, horlama ve kabızlık" gibi pek çok hastalıkla karşılaşabileceğini belirtti.

Beslenme sorunları içinde karşılaşılan en ciddi sorunun şişmanlık olduğunu ifade eden uzmanlar , insanların formda kalmak, sağlıklı olmak, yaşam kalitesini artırmak veya estetik kaygılar nedeniyle çeşitli diyetlere başvurduğunu söylüyor.

Uygulanacak diyetlerde sonuca ulaşmak için diyetin amacının gerçekçi olması gerektiğini anlatan Erenoğlu, şöyle konuştu: "Gerçekçi olmayan amaçlar örneğin bir ayda 30 kilo zayıflama isteği başarısız kalmaya mahkumdur. Diyete başlamadan önce kişi kaç kilo vermek istediğini uzmana danışarak belirlemelidir. Aşırı kilolu kişilerin etap etap zayıflamaları doğrudur. Her dönem sonunda kişi yeni kilosunu, görünüşünü ve amaçlarını diyet uzmanıyla tekrar değerlendirmelidir. Kilo kaybı döneminden sonraki birkaç hafta kiloların geri alınması açısından oldukça risklidir. Bu ara dönemde ani kilo artışını önlemek gerekir."

Şok diyetlerin genellikle vitamin yönünden eksik olduğunu ve eksikliğin vitamin tabletleriyle telafi edilmesi gerektiğini ifade eden Erenoğlu, şöyle devam etti: "Medyada yer alan sihirli diyetlerin ardında bilimsel bir gerçek veya mantık aramak doğru değildir. Belirli gıdalarda ne özel zayıflatıcı ne de sihirli etkiler vardır. Bu diyetlerde zayıflama sağlanırsa bu ancak alınan gıdaların kalori düşüklüğüyle açıklanabilir. Ayrıca, bu tür diyetlerde sürekli aynı besinleri tüketmek monotonluğa yol açacaktır. Sık sık uygulanması kilo vermeyi zorlaştırır ve bireyler kendini başarısız hisseder. Zayıflama isteğindeki motivasyon da genellikle bozulur."

Yayın tarihi: 04.11.2003
989
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.