Sağlık

Diyet ve sporun kolesterole etkisi sınırlı mı?

Diyet ve sporun kolesterole etkisi sınırlı mı?

İskoç kalp uzmanına göre, diyet ve spor, kolesterol seviyesini ancak yüzde 8 ya da 10 civarında düşürebiliyor.

İngiltere ve İskoçya'nın önemli kalp hekimlerinden Dr. Adrian Brady, spor ve diyetin kolesterol seviyesine olumlu etkisinin sınırlı kaldığını öne sürdü.

Yapılan araştırmaların, yaşam biçimindeki olumlu değişikliklerin kolesterol seviyesinde büyük değişiklik yaratmadığını gösterdiğini savunan Dr. Brady, ilaç tedavisinin bile yetersiz kaldığı hallerin olduğunu belirtti.

Kolesterolü düşüren ilaçların daha planlı ve daha etkili biçimde kullanılması gerektiğini belirten Brady, "Spor ve diyet tabii ki önemli, ama bunlar maalesef kolesterol seviyesinde çok önemli bir değişiklik yaratmıyor. Bir anlamda bol bol spor yapmanın kolesterol seviyesini indireceği yolundaki inanışın çok da doğru olmadığını söylemek mümkün. Spor tabii ki kolesterol seviyesini biraz düşürüyor, ama bu yüzde 8 ya da 10 civarında oluyor" dedi.

Yüksek kolesterolün kişinin doğumuyla birlikte gelen bir sağlık durumu olduğunu kaydeden Brady, kolesterolün tedavisi için uygun ilaç ve dozun seçilmesinin önemine dikkat çekti. Brady, bu konuda 80 bin kalp hastası üzerinde yaptığı araştırmada, bu hastaların 14 bin 500'ünün ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldığını, ancak bunların yüzde 25 ile 50'si arasında bulunan bir kesiminin fayda görmediğini kaydetti. Dr. Brady, tedavi gören hastaların sadece yüzde 48'inin kolesterol seviyelerinin yüzde 25 oranında düşürülebildiğini açıkladı. Yüzde 57 oranındaki hastanın da tedavilerinin ileri safhasında yüzde 25'lik düşüş hedefini yakaladıklarını belirten Brady, yüzde 23 oranındaki hastada ise hiçbir değişiklik görülmediğini bildirdi.
Yayın tarihi: 08.10.2003
975
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.