Sağlık

Diyet Uzmanı Nil Gürhan Soruları Yanıtladı

Diyet Uzmanı Nil Gürhan Soruları Yanıtladı

Merhaba, <br/>Tüm kadınları yakından ilgilendirecek bir konuyla karşınızdayım. <br/>Bu hafta Bernaca'da diyet uzmanı Nil Şahin Gürhan'la bir söyleyişi yaptım.

Doğumdan sonra üzerimden kalan kiloları bana verdiği diyet programıyla kolaylıkla üzerimden atmayı başardığım için sizleri de bu konularda aydınlatmayı kendime görev bildim.

Nil Hanım hepimizin en çok merak ettiği sağlıklı beslenme ve kilo verme ile ilgili sorduğum soruları içtenlikle yanıtladı.

Siz de sağlıklı beslenerek kilo vermek ve yaza formda girmek istiyorsanız bizi mutlaka okuyun...

Yaz gelince hemen hemen bütün gazete ve dergilerde çeşitli diyet önerileri var. Akdeniz diyeti, karbonhidrat-protein ayırma diyeti, tek gıda rejimleri gibi... Bu diyetleri uygulayarak kilo vermemiz mümkün mü? Bu gibi diyetler herkes üzerinde başarılı olabilir mi?
Son yıllarda kadınların bilinçlenmesi, kendine bakmaya başlaması ile diyet ve zayıflama konusu fazlaca gündeme gelmeye başladı. Buna paralel olarak diyet pek çok isimde, pek çok çerçevede ve biçimde bizlere sunuluyor. Diyet ve beslenme kişiye özel olur. Kişinin, diyet uzmanının yakın takibiyle kilo vermesi sağlanır. Kilo verme bittikten sonra belirli kurallara uyularak kiloların korunması sağlanır.

Light yiyecekleri rejim süresince devamlı kullanabilir miyiz? Bu tip gıdaları tüketerek zayıflamak mümkün müdür?
Light yiyecekleri diyette sürekli kullanmak beklenen faydayı vermez. Bu yiyeceklerin kullanımı vitamin ve mineral yönünden yetresiz beslenmeye yol açar.

Önemli olan yiyecekleri ihtiyacımız olan zamanda ve miktarda yemektir. Daha az enerjili olan yiyeceğin karbonhidrat-protein-yağ dengesi bozulmuş olduğu için vücuda besin değeri açısından fazla bir faydası olmaz. Ancak yemeğin miktarında ayarlama yapmak kilo verimine karşı vücuda direnç de kazandırabilir.

Rejim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
1 Öncelikle karar vermeliyiz
2 Başladığımız yolun çok uzun olduğu ve zaman zaman kaçamaklar olsa da asla vazgeçmememiz gerektiğini bilmeliyiz
3 Diyet yaparken küçük hesaplara girmemeliyiz; light yiyecekler daha az kalorili, daha çok kilo veririm diye düşünmemeliyiz.
4 Hiçbir zaman unutmayalım ki, kendimize sürekli bakmak ve diyete pozitif yaklaşmak hedeflerimize ulaşmamızda bize yardımcı olur
5 Diyet yaparken mutlaka azar azar ve sık sık yemeliyiz. Günde 5,6,7 hatta 8 öğün bile beslenelebiliriz. Ne kadar sık yersek o kadar güzel kilo veririz.
6 Her zaman bol su içmeliyiz. Su kilo verimine destek sağladığı gibi kilomuzu korumamızda bize yardımcı olur.
7 Ne olursa olsun mutlaka fiziksel aktivite, yürüyüş, yüzme , koşu veye hehengi bir spor yapmalıyız. Günlük enerji harcamalarımızı arttırmalıyız.
8 Kilomuzu verdikten sonra da hareketli olmaya devam etmeliyiz. "Nerede hareket orada bereket ve incelik" olur sözünü unutmamalıyız

Gündelik hayatı yaşarken, lokantalarda perhizimizi bozmadan nasıl yemek yiyebiliriz? Yasak olan yiyecekler var mıdır?
Herhangi bir sağlık problemi olmayan hiçbir insana herhangi bir yiyecek grubunu yasaklamak doğru değildir. Her insan sevdiği yiyeceklerden miktarını ayarlayarak yiyebilir. Kilo problemi de zaten miktarını ayarlayamadığımızdan ortaya çıkıyor.

Kilo verdikten sonra kilomuzu korumak için nelere dikkat etmeliyiz?
Kilo verdikten sonra asla "oh bitti, özgürüm, istediğim kadar yiyebilirim" şeklinde düşünmemeliyiz. Kilo verirken son noktayı böyle düşünmemeliyiz. Kilo verimi bittikten sonra diyet ve beslenme devam ediyor. Her zaman düşünerek yemeliyiz. Baştaki gibi sıkı tutmaya gerek olmadan ama kendimizi de hiçbir zaman bırakmadan yemeliyiz.

Sağlıklı ve zayıf olabilmek iyi ve doğru beslenme, hareketli bir yaşam tarzı ile mümkün olur ve devam eder.

Hoşçakalın
Bernaca'da kalın
Berna Bahar
mey@e-kolay.net
Yayın tarihi: 03.07.2001
1684
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.