Sağlık

Diyet programları işe yaramıyor

Diyet programları işe yaramıyor

ABD'de uygulanana 10 zayıflama programının işe yaramadığı anlaşıldı.

ABD'de en yaygın uygulanan 10 zayıflama programı konusunda yapılan bilimsel araştırma, biri haricinde bu programların hiçbirinin kilo verdirmede ve verilen kiloda kalınmasında başarılı olmadığını ortaya koydu.

'Annals of Internal Medicine' isimli derginin son sayısında yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, şişman müşterilerinin altı ayda yüzde 5 oranında kilo vermesini sağlayan ve bu kilo kaybının yarısını iki yıl boyunca korumalarını temin eden 'Weight Watchers' isimli program dışında diğer diyet programlarının işe yaramadığının tespit edildiği kaydedildi.

Ancak, söz konusu araştırmayı yapan bilim adamları, programların işe yaradığı konusunda bilimsel delil eksikliğinin bu diyet programlarına bir saldırı olarak algılanmamasını isteyerek, spor kulüplerine devam edenlerle ilgili bilimsel bir verinin bulunmadığını söylediler. ABD'de her yıl diyet programları için 1-2 milyar doların harcanıyor.

Yayın tarihi: 05.01.2005
869
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.