Sağlık

Diyet mi ünlü, diyetisyen mi?

Diyet mi ünlü, diyetisyen mi?

Düşük kalorili ürünler çok satarken, diyetisyenlerin bekleme odaları dolup taşıyor. Zayıflattıkları ünlüler kadar popüler olan diyetisyenler, "obezite artıyor" diyor.

Diyet sektörü geleceği en parlak sektörlerden biri kabul ediliyor. Light ürünler büyük bir hızla tüketilirken, diyetisyenler de pop yıldızları kadar ilgi görüyor. Dr. Muzaffer Kuşhan'dan Taylan Kümeli'ye pek çok diyetisyen ve doktor büyük itibar görüyor. Zira hepsi kendilerine başvuran ünlü hastaları kadar ünlüler.

Sıfır beden riskli!

Öte yandan rekabetin kıran kırana olduğu metropol hayatında genç kızlar sıfır beden olabilmek için çırpınırken, geleceğin gençleri çocuklar obeziteyle mücadele ediyor. Beslenme uzmanları Türkiye'nin kilo açısından geleceğini pek parlak görmüyor.

Hemen hepsinin ortak görüşü çok değil birkaç yıl sonra "obezitenin artacağı" yönünde.
Aile hekimi ve ayurveda uzmanı Dr. Ender Saraç, diyet sektörünün çığ gibi büyüyeceğini çünkü reklam, medya ve gıda endüstrisinin insanı bozmaya yönelik çalıştığını söylüyor. Bağımlılık yapan bol kalorili yiyeceklerin üretiminin artması, bunun yanı sıra reklam ve medyanın gündeminden 'zayıflık ve güzellik' kavramlarının düşmemesini 'söndürülmesi gereken bir yangına' benzeten Saraç, "Bir yandan ateşe benzin dökülürken bir yandan da su dökülüyor, obezitenin artması kaçınılmaz" diyor.
Yayın tarihi: 21.06.2006
1304
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.