Sağlık

Kan Grubu Diyeti

Kan Grubu Diyeti

Kan gurubunun özelliklerine bak, diyete başla... Sağlık sorunları yüzünden diyet yapmaya korkuyor musunuz? Bu diyet tam size göre denemenizde fayda var!

Güncellenme tarihi:

B Grubu'nun özellikleri: Sindirim sistemi dayanıklıdır. Beslenmede katı kuralcı değildir. Sütlü besinlere ilgi duyabilir. Strese karşı yaratıcılığını kullanır. Formda kalabilmek için fiziksel ve zihinsel faaliyetler arasında denge kurması gerekir.

B Grubu'nun yemesi gerekenler:
Sütlü besinler, dana ve hindi eti, balık (ıstakoz, karides, kalamar, midye gibi kabuklu deniz ürünleri hariç), zeytinyağı , yeşil yapraklı sebzeler (4-5 öğün) patates, lahana ve mantar.

B Grubu'nun yememesi gerekenler: Mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam, kuzu ya da tavşan eti, piliç ve tavuk eti, susam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, zeytinSağlık riskleri: Yorgunluk, bağışıklık sistemi düzensizlikleri , kan şekerinin düşmesi
Uygun sporlar:
Aerobik (45-60 dakika) haftada 3 kez, bisiklet (45-60 dakika) haftada 3 kez, yüzme (30-45 dakika) haftada 3 kez, golf (60 dakika) haftada 2 kez, hatha yoga (45 dakika) haftada 2 kez

B Grubu için diyet örneği:

Kahvaltı: Meyve kokteyli, 2 dilim mısır ekmeği, 2 dilim beyaz peynir, 1 haşlanmış yumurta, yeşil çay
Öğle:
Marul, salatalık, peynir, zeytinyağı ve limonlu salata, 1 muz, Ot çayı
İkindi:
1 dilim elmalı kek, ot çayı
Akşam:
Kuzu pirzolası, esmer pirinç pilavı, haşlanmış sebze, yoğurt , 1 kadeh şarap

Öneriler:
Sütlü besinlere tepki gösteriyorsanız soya ürünlerini kullanın. Bu beslenme planını aynen uyguluyorsanız vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacınız yoktur. Piliç etinde bulunan bazı maddeler bu kan grubundakilere zarar verebilir.

AB Grubu: A ve B gruplarının karışımından oluşan bu kan grubu çok ender olarak görülür. Doğu ve batıda farklı ulusların birbirine karışması sonucunda ortaya çıkmıştır. M.S. 900 yıllarından itibaren oluşan ve en yeni kan grubu olan AB grubuna dünyadaki insanların ancak yüzde 5'i dahildir. Bu gruptaki insanların bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Ancak bazı kanser türlerine yakalanma riskleri vardır.

AB Grubu'nun özellikleri:
A ile B'nin modern karışımıdır. Çevresel değişikliklerden kaynaklanan beslenme özellikleri gösterir. Sindirim sistemi çok duyarlıdır. Bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Stresi yenmek için zihinsel faaliyetlerden yararlanabilir. A ve B grubu için sakıncalı olan yiyecekler bu grup için de sakıncalıdır.
AB Grubu'nun yemesi gerekenler: Domates, deniz ürünleri, süt ürünleri, sebze, koyun, tavşan ve hindi eti, yoğurt, yumurta
AB Grubu'nun yememesi gerekenler:
Dana ve sığır eti (et vücutta yağ olarak depolanır), tavuk ve piliç eti, sarımsak, biber, sirke, hayvansal yağlar.

Sağlık riskleri:
Yaşlılık ve çocuk hastalıkları Alerjiler, astım ve saman nezlesi, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, kan hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, enfeksiyon hastalıkları, karaciğer hastalıkları, cilt sorunları, kadınların üreme organlarında sorunlar.
Uygun sporlar:
Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5, kez golf (60 dakika) haftada 2-3 kez , bisiklet (60 dakika) haftada 2-3 kez, yüzme ( 30 dakika) haftada 3-4 kez, dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

AB Grubu için diyet örneği:

Sabah: Limonlu su (kalkar kalkmaz), 1 bardak greyfurt suyu, 2 dilim mısır ekmeği, 2 dilim beyaz peynir ve kahve
Öğle:
100 gram haşlanmış hindi göğüs eti, 2 dilim kepek ekmeği, salata, 2 erik, ot çayıİkindi: 1 dilim peynirli kek ve ot çayı
Akşam:
Omlet (Çok az yağda pişmiş), sebze, karışık meyve salatası, kafeinsiz kahve, istenirse 1 kadeh kırmızı şarap

Öneriler:
Et yerken yanında mutlaka sebze yemelisiniz. Mide asidi az olduğundan azar azar ama sık sık yiyin. C vitamini takviyesi alın.

Yayın tarihi: 21.01.2009
96857
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.