Sağlık

Diyet engellerini aş, kaybetmeye başla!

Diyet engellerini aş, kaybetmeye başla!

Açlık krizleri, adet dönemleri, onca disipline rağmen tartının öylece kalması, kilo vermenin durması gibi engeller sizi bu defa yıldıramayacak! Çünkü size işe yarar 6 yöntem ve plan sunuyoruz.

Güncellenme tarihi:
Eger diyet yapabilmek o kadar kolay olsaydı, o zaman adı "diyet" olmazdı zaten. Onun yerine normal bir şekilde "öğle yemeği" demeye devam ederdik. Eminim yeni yılın şu ilk aylarında hepimizin aklında yepyeni bir bedene ulaşma fikri dolanıyor. Doğru şeyi yemek, güçlü kalmak ve her türlü baştan çıkarıcı etkiye direnç göstermek... Belki ilk başlarda kolay gelse bile Şubat'a gelindiğinde, hatta sonra da Mart'a doğru bu iş çekilmez bir hal almaya başlayabilir. Yapılan diyetlerin yüzde 80'inin bu süre zarfında bozulmaya başlaması da maalesef moral bozucu bir istatistik.

Tabii sen, bu kitlenin dışında, geride kalan yüzde 20'nin içinde bulunmak istiyorsan, yol boyunca karşılaşabileceğin sınavlardan ve en önemlisi bunlara karşı kullanabileceğin stratejilerden haberdar olman lazım. Yani, bu yıl bir yeni yıl "niyetini" bir yeni yıl "devrimine" dönüştüreceksen, haftalık olarak yazılmış bu rehberi elinin altında bulundurmanın faydası var.


1. HAFTA

ZOR KISIM: Tam anlamıyla açlıktan ölüyorsun.

ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK İÇİN: Kahvaltıyı kısma. Diyetinin başladığı ilk günlerde eğer açlıktan gözün dönüyorsa bunun nedeni az kalori aldığında vücudunun fazladan ghrelin salgılamasıdır. "Bu hormonun işi senin acıkmanı sağlamaktır" diyor Southeastern Loisiana Üniversitesi profesörlerinden Doktor Robert Kraemer.

Kalorilerini hem kontrol altında tutup hem de ghrelin değerini düşürebilmek için kahvaltına özen göstermelisin. Hollandalı araştırmacılar güne karbonhidrat bakımından zengin, yüksek kalorili bir yemekle başlayanların gün boyunca yüzde 33 daha az ghrelin ürettiğini ve daha uzun süre tok kalabildiklerini gözlemlemiş. Günlük kalori ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayabilecek (yaklaşık 350 kalori) ve yavaş yanan karbonhidratlardan oluşan bir kahvaltı yapmaya çalış. Mesela bir kâse kuru üzüm yanında da buğday ekmeğiyle hazırlanmış marmelatlı tostu dene veya da yarım kap karışık tahıllı gevreğin yanına yarım muzu düşük yağlı bir yoğurdun içine doğra.


2. HAFTA

ZOR KISIM: Az kalori seni huysuz ve sinirli yapıyor.

ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK İÇİN: Arkadaşlarının yardımını al. Diyetin bedenine zor geldiği kadar aklını da zorluyor olması bir sır değil. UCLA'da yapılan bir çalışmada diyetin kronik stresle olan bağlantısı araştırılmış. "Diyetin çok önemli bir bölümü davranışların değişimidir. Bu da stres yaratabilir" diyor California State Üniversitesi, Fresno öğretim görevlisi Mollie Smith. Gerginlik ve aşırı stres diyete girenler için iki kat tehlikelidir. Çünkü hem eski yeme alışkanlıklarına geri dönmek için bir risk, hem de kilo vermek için bir engeldir. Bunun nedeni strese girince salgılanan ve kilo vermeni yavaşlatan kortizol hormonudur.

Eğer kendini böyle bir durumda hissediyorsan, arkadaşlarından destek almanın faydası var. Belki onları da diyet konusuna teşvik edebilirsin. İngiliz araştırmacılar bir grubun içinde diyet yapan kadınların, yalnız yapanlara göre daha az stres yaşadığını görmüş. "Grup desteği gerçekten yardımcı oluyor. Sıkıntılarını başkalarıyla paylaşmak ve değişimle başa çıkmak için diğer insanlarla fikir alışverişinde bulunmak insana yararlı oluyor" diyor Smith. Ayrıca inancın da olmalı. Zaten bu kadar yol geldiysen, işlerin rayına oturması için sadece birkaç günün kalmış demektir. "21 gün boyunca tekrarlanan davranış, alışkanlığa dönüşür" diyor BET beslenme uzmanı Doktor Rovenia Brock.


3. HAFTA

ZOR KISIM: Adet dönemi öncesi yemek krizleri, dondurma veya patates kızartmasını aynı kâseden yemene neden olabilir.

ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK İÇİN: Sık Sık ye. Period döneminin "luteal" adı verilen son 14 günü vücutta projesteron hormonu salınır. Bu olduğu zaman kendini iyi hissetmeni sağlayan serotonin hormonunun değeri stresle basa çıkmana yardım eden endorfin ve dopaminle beraber düşer. Böyle bir birleşim boğazına ağırlık vermene neden olabilir. Ayrıca bu dönem boyunca ensüline hassaslığın artar ve bu da yeme isteğini beraberinde getirir.

Şiddetli arzularla boğuştuğun bu dönemde sabah dokuz, öğlen ve akşamüstü altı öğünlerini es geç. Yerine gün boyunca azar azar yemek ye. "Günde dört veya altı kez yemek yemek kan şekerini düzenlediği gibi, yorgunluğu ve şişkinliği keser. Aynı zamanda da fazla yemek yemeye neden olan uyuşukluğa engel olur" diyor NetNutritionist.com'un kurucusu Gay Riley.

>>>>>>>>>>

Yayın tarihi: 24.02.2009
1893
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.