Sağlık

Diyabetin başlıca nedeni yanlış beslenme

Diyabetin başlıca nedeni yanlış beslenme

Dünyada 175, Türkiye'de ise 5 milyon dolayında diyabet hastası bulunuyor ve bu rakamlar her geçen gün hızla artıyor!

Diyabetin öncelikle yanlış beslenmeden kaynaklandığını ifade eden TDV Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, "Şeker hastalığı olarak da bilinen bu sağlık sorunu, yağlı ve posası az olan besinlere dayalı beslenmenin yanı sıra enfeksiyonlardan ve stresten kaynaklanıyor" dedi.

Amerika'da beslenme alışkanlıkları konusunda yoğun çalışmalar yapıldığını, Türkiye'de ise bu konuda ciddi bir çalışma yapılmadığını belirten Yılmaz, okullarda beslenme eğitimi verilip toplumu beslenme konusunda bilgilendirilerek diyabetin önüne geçilebileceğini söyledi.

Yağlı ve kırmızı et, un ve unlu mamullerden yapılan yemeklerin erken yaşta şişmanlığa, şişmanlığın da ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: "Böyle yemeklerle beslenenler şişmanlık, hipertansiyon ve kroner kalp rahatsızlıklarıyla erken yaşta tanışıyor. Diyabetten korunmak isteyenler öncelikle beslenme alışkanlıklarını sorgulamak, yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulmak zorundalar."

Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü'nün, 1999 yılında İstanbul'da yaptığı toplantıda yayımladığı deklarasyonla 18 yaşın altındaki hastalara ücretsiz insülin yardımı yapılması kararı aldığını anımsattı. Diyabet hastalarının yaşamları boyunca insülin almak zorunda olduklarına belirten Yılmaz, Türkiye de insüline muhtaç 1500-2000 çocuk bulunduğunu, bu çocukların bir bölümünün insülin gereksiniminin yeşil kart uygulamasıyla karşılanabildiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 21.10.2003
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.