Sağlık

Diyabetik ürünler tartışılıyor

Diyabetik ürünler tartışılıyor

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Uzman Diyetisyeni Maksut Şahin, diyabetik ürünleri diyabetli hastalara tavsiye etmediklerini söyledi.

Şahin, pankreastaki yıpranmadan dolayı ensülin yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan diyabet hastalığının, özelliğine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunduğunu belirtti.

Şahin, bu hastalığın tedavisinde önemli bir yeri bulunan diyetin, hastanın yaşam tarzı, yaşı ve diğer özelliklerine göre belirlendiğini ifade etti.

Diyabet hastalarının üç ana ve üç ara öğünle beslendiğini kaydeden Şahin, bu hastaların günde 20-25 gram besinlerin sindirilmeyen kısımlarından oluşan posalardan tüketmesi ve alkolden uzak durması gerektiğini bildirdi.

DİYABETİK TATLI VE REÇEL TARİFLERİ

Üzerinde ''diyet ve light'' yazısı bulunan ürünlerin, vatandaşlar tarafından kilo yapmadığı ve sağlıklı olduğu şeklinde bilindiğini söyleyen Diyetisyen Maksut Şahin, hastalara diyabetik ürünleri tavsiye etmediklerini kaydetti.

Diyabet hastalarının diyabetik, çikolata, bisküvi gibi satışa sunulan ürünlere büyük ilgi gösterdiğine dikkat çeken Şahin, bu ürünlerin şekerinin alındığını, yerine şeker türevi maddeler konulduğunu, bunun da sağlık açısından uygun olmadığını vurguladı.

Hastaların evlerinde diyabetik reçel, dondurma ve tatlı hazırlayabileceklerini bildiren Şahin, bunun için ellerinde tarif bulunduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 28.12.2004
1102
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.