Sağlık

Dikkat: Ofiste obezite bulaşıcıdır!

Dikkat: Ofiste obezite bulaşıcıdır!

Uzun çalışma saatlerini masa başında geçiren ofis çalışanlarında da obezite görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır.

Güncellenme tarihi:
Son yıllarda obezitenin görülme sıklığında ki artışın en büyük nedenlerinden biri de egzersiz yapma alışkanlıklarında ve günlük hareketlilik seviyesinde azalmalardır. Teknolojinin gelişimi ile özellikle iş yerlerimizde masa başında geçirdiğimiz zaman artmakta, günlük harcadığımız enerji seviyesi azalmaktadır. Uzun çalışma saatlerini masa başında geçiren ofis çalışanlarında da obezite görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır.

Ofis Ortamında Hareketsiz Kalmayın

Uzun süre bilgisayar ve masa başında hareketsiz kalmak ve düzenli egzersiz yapılmamasının sonucunda harcanan enerji miktarının azalması sonucunda yediklerimizden aldığımız enerjiye ne kadar dikkat etsekte ağırlık artışı kaçınılmaz olmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde mümkün olduğu kadar hareket etmeye çalışılmalıdır. Mümkünse ofis ortamında masa başında yapılabilecek pasif egzersizlerin yapılması, sık sık masadan kalkıp kendimizin yapabileceği işleri yapmak, yakın mesafeli yerlere yürüyerek gitmek ve haftada 3 kez 40 dk. sevdiğimiz bir sporla ilgilenmek veya yürüyüş yapmak gün içerisinde harcanan enerjiyi arttıracaktır.

Obezite Bulaşıcıdır

Özellikle toplu çalışma alanlarında aralarda atıştırılan abur-cubur besinlerin ofis içerisinde birbirine ikramları veya sık sık yapılan akşamüzeri ofis partileri günlük alınan enerji ve yağ miktarını diyette arttırmaktadır. Bu yüzden sağlıklı beslenme konusunda ofis çalışanları birbirine destekte olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki bireyler yakın çevresinde ki kişilerden etkilenmektedirler, yanınızda çalışan arkadaşınız ne kadar sağlıklı beslenirse siz de bir süre sonra sağlıklı beslenme eğiliminde olursunuz.

Bu yüzden arkadaşlarınıza çikolata, tatlı, kurupasta yerine ara öğünü olan bir meyve veya 1 kase yoğurt ikram ederseniz çok daha sağlıklı bir yaşama adım atmış olursunuz. Aşam üzeri yapılan ofis partilerinde ise pasta, tatlı, poğaça gibi yüksek kalorili besinler yerine kepekli sandviç, meyve suyu, ayran, meyve salatası, sütlü tatlı tarzı besinlerin ikram edilmesini önerin.

Öğle Yemeklerini Masanıza Sipariş Etmeyin

Özellikle obezite sebeplerinden birisi de ne kadar yemek yediğini tartmamak ve çok hızlı yemek yemektir. Özellikle ofiste iş yoğunlu sırasında öğle yemeğini masada fast food tarzı yağlı ve kalorili besinlerden oluşan bir mönüyle atıştırılması da kilo artışının başında gelen nedenlerdendir. Masa başında çalışırken tüketilen besinler dikkat çalışma üzerinde olduğu için hızlı, atıştırma şeklinde tüketilir ve genellikle dışarıdan hazır gıdalar sipariş edildiği için kalori ve yağ miktarları yüksektir. Bu yüzden öğle yemekleri mutlaka yemek masasında yenmelidir. Aldığımız lokmalar küçük miktarda ve iyi çiğnenmeli, yavaş yenilmelidir. İlk 20 dk içerisinde beyne doyma sinyalleri gönderildiği için bu yöntem ile daha çabuk doygunluk sağlanacaktır.

Çay, Kahve, Meyve suyu Yerine Masanızda Su Bulunsun >>>

Yayın tarihi: 14.08.2009
2540
dahafazlası
YORUMLAR

yazılan yazı gerçektende doğru gün içerisinde ofiste durağan bir işiniz varsa yani yerinizde oturmanızı gerektiren masa başı bir işse aklınıza sürekli bişeyler atıştırmak geliyor buda hareketsizlikten dolayı vuzcudunuza oturup kalıyor gerçektende çok fazla dikkat etmeliyiz.

dido119 01.09.2009 09:56:21

bende kalabalıkta ne yediğimi fark etmiyorum bide konuşurken... muhabbete dalıp o arada ne varsa gidio yemek masası muhabbetinde...yedilerini sayacaksın en iyisi.

ZEYNA_2004 17.08.2009 14:47:18
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.