Sağlık

Dikkat! A vitamini eksikliği körlüğe yol açabilir

Dikkat! A vitamini eksikliği körlüğe yol açabilir

Hücre zarının dengesini sağlayan A vitamini, vücut için son derece önemli.

A vitamini eksikliği, kendini özellikle gözde hissettiriyor, ileri boyutlara ulaşması halinde ise görme noktası kornea üzerinde yaralar çıkmasına neden olabiliyor.Yaraların uzun süre iyileşmemesi ise körlüğe yol açabiliyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Akyol, A vitamini eksikliğinin görme problemlerine neden olabileceğini söyledi.

A vitamini eksikliğinin kanser gibi diğer bazı ölümcül hastalıklara da neden olabileceğine işaret eden Akyol, şunları söyledi: "Ancak bu vitaminin en önemli etkisi göz üzerindedir. Gözün kurumasını ve saydam tabakadaki değişiklikleri önleyen A vitamini, retinanın normal işlev yapmasını sağlıyor. Özellikle de gözün ışığa duyarlı kesimleri için gerekiyor, eksikliği ise önemli görme problemlerine neden olabiliyor."

Prof. Dr. Akyol, A vitamini eksikliğinin özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydetti.

Hücre zarının dengesini sağlayan A vitamininin bedensel işlevler üzerinde de önemli etkileri bulunduğuna dikkati çeken Akyol, "Sindirim sistemi bozukluklarında, pankreas hastalığı, safra yolları tıkanması, ince bağırsak hastalıklarında da A vitamini eksikliğinin etkisi görülüyor. Bu vitaminin en erken belirtisi gözlerde kuruluk olarak ortaya çıkıyor" diye konuştu.

A vitaminin daha çok balık, ciğer, böbrek, yumurta, süt ve tereyağı gibi hayvansal gıdalar ile sarı ya da turuncu renkli sebzelerde bulunuyor. A vitamini eksikliğinin ortaya çıkmaması için dengeli beslenmek öneriliyor.
Yayın tarihi: 21.01.2004
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.