Sağlık

Dans Ederek Zayıflayın

Dans Ederek Zayıflayın

Miles Davis´le dans etmek ister misiniz? Ya da Ella Fitzgerald´la? Kesinlikle saçmalamıyoruz. 30 yıldır Amerika ve dünyanın pek çok ülkesinde yapılan Jazzercise, aerobik hareketlerini caz dansıyla harmanlayarak ilginç bir seçenek sunuyor.

Henüz Türkiye´de olmasa da Jazzercise, dünyadaki en geniş dans-egzersiz programı. Suudi Arabistan´dan Avustralya´ya kadar 38 ülkede yapılıyor. Her 60- 70 dakikalık ders, favori müziğiniz (caz, country, folk ya da klasik) eşliğinde, caz dansı ve egzersizi birleştiriyor. Öğrenmesi son derece kolay bu fitness türü, eğlenceli koreografi, hafif bir ısınma programı, 30 dakikalık aerobik, kas ve ağırlık çalışmasının ardından gevşeme hareketleriyle son buluyor.

Dans temelli, enerji veren ve yaklaşık 30 yıldır dünyada yapılan Jazzercise´ı 15 milyondan fazla insan uyguladı. Uygulayanlar, formda kalmanın hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmadığını belirtiyor.

Bundan 30 yıl önce Amerikalı profesyonel dansçı Judi Sheppard Misset, eğlenerek form tutulabilecek bir dans-egzersiz programı geliştirdi. Jazzercise adını verdiği bu fitness programı, zamanla önce Amerika´yı daha sonra da dünyayı sardı. Aerobiğe dayanan Jazzercise´ın özelliği, bütün fitness türlerini caz, country ya da folk müzikle birleştirerek egzersizi eğlenceye dönüştürmesi. Bugün Amerika´nın 50 eyaletiyle dünyanın 38 ülkesinde yapılan Jazzercise, aynı zamanda çok başarılı bir franchise örneği. Yani eğittiği öğretmenleri (ki bugün sayıları 5000) yeni bölgelere göndererek yayılıyor. Jazzercise öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu kadın. Buna çok önem veren Judi, "Benim için işimin en önem verdiğim noktası, kadınlara iş imkanı sağlayabilmek. Her gün, kendimi iyi bir iş kadını olarak görmemi sağladığınız için teşekkürler, yazan bir çok mektup alıyorum" diyor.

57 yaşındaki Judi´nin iyi bir fitness öğretmeni olmanın yanısıra iyi bir iş kadını olduğunun kanıtı ise 45 milyon dolarlık yıllık gelir, Nike ile özel bir anlaşma, gazetede bir köşe, en çok satan video kasetler ve Jazzertogs markasıyla satılan ürünler!
Yayın tarihi: 18.06.2001
920
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.