Sağlık

Daha Fazla Yemek, Daha Fazla Hareket

Daha Fazla Yemek, Daha Fazla Hareket

Ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı uzun dönemli stres tehlikesi ile karşı karşıya kalan bireylerin, daha fazla yemek yiyerek ve daha fazla egzersiz yaparak stresin olumsuz etkilerinden kurtulabilecekleri bildirildi.

ABD'nin Georgia Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, stresin, beslenme alışkanlığı ve hareketlilik ile çok yakın ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, beslenme alışkanlığındaki ve egzersiz biçimindeki değişiklikler, stresin etkilerini olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Araştırmayı yürüten uzmanlardan Prof. Dr. Carolyn Berdanier, ekonomik ve sosyal nedenlerin etkisiyle uzun dönemli stres tehdidi altında olan bireylerin, daha fazla karbonhidrat ve protein alarak, aynı zamanda da daha fazla egzersiz yaparak stresin etkilerinden kurtulabileceklerini söyledi.

Terör ve ekonomik sıkıntı gibi faktörlerin, bireyler üzerinde stresi arttırıcı etki yaptığını belirten Berdanier, "uzun dönemli stres, insan metebolizmasında ve kas yapısında etkilere neden oluyor, bu etkiler de stresi arttırıyor" dedi.

Dr. Berdanier, metabolizmanın onarılması için, karbonhidrat ve protein içeren yiyeceklerin tüketiminin çok fazla olmamak koşulu ile arttırılmasının şart olduğunu bildirdi. Berdanier, araştırmanın, kas yapısının normale dönmesi için de daha fazla egzersiz yapılmasını ortaya koyduğunu vurguladı.
Yayın tarihi: 15.10.2001
755
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.