Sağlık

Çok yağlı yemeyin!

Çok yağlı yemeyin!

Kilo problemi bayanları daha çok fiziksel açıdan ilgilendirirken, erkekler için sağlık tarafı ağır basıyor.

Yağlı yemeklerle kiloları "aşırıya" kaçan erkeklerin karın boşluklarında oluşan gizli yağlanma, bir çok hastalığa neden olabiliyor. Kendini tutamayıp yemeği fazla kaçıran erkekler sadece göbeklerine bakarak aldanmasınlar, çünkü karın boşluğunda oluşan gizli yağlanma şeker, kalp ve damar hastalıklarına davet çıkarıyor.

Kadında deri altında yağlanma oluyor
John Hopkins Üniversitesi'nde yapılan konuyla ilgili bir araştırmanın sonuçları, ABD'nin Chicago kentinde başlayan Amerikan Kardiyoloji Koleji 52. genel kurulunda açıklandı. Araştırma, 46 kadın ve 38 erkek denek üzerinde yapıldı. Yağlı beslenmenin erkekte iç, kadında ise deri altında yağlanmayı körüklediği belirlendi. Uzmanlar, damar sertliğine karşı yararlı olduğu bilinen sebze kaynaklı yağların ise iç yağlanmayı azaltmada yararlı olabildiğine dikkat çekti.

Akdeniz usulü beslenme ideal
Araştırmada Akdeniz usulü beslenen deneklerde iç yağlanmanın daha az meydana gelebildiği gözlendi. Egzersizin, iç yağlanmanın azaltılabilmesi açısından iyi bir yöntem olduğuna dikkat çekildi.
Yayın tarihi: 09.07.2007
509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.