Sağlık

Çocuklar tuz tüketimi konusunda bilgisiz

Çocuklar tuz tüketimi konusunda bilgisiz

Çocukların erişkinlere oranla daha az tuz tüketmeli. Aileler çocuklarının yiyeceklerindeki tuza özen göstermeli.

Çocuklar ve yetişkinlerde tuz tüketimine dikkat edilmesi gerektiği belirtilerek, aksi takdirde ilerleyen yıllarda daha çok erişkinin hipertansiyon ve getirdiği sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

Sorumluluk ailede
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, çocukların erişkinlere oranla daha az tuz tüketmeleri gerektiğini vurgulayarak, ailelerin çocuklarının yiyeceklerindeki tuza özen göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Mustafa Arıcı, tuzun hipertansiyon gelişiminde en önemli risk faktörlerinden biri olduğunu hatırlatarak, derneğin yaptığı çalışmaların Türkiye'de 18 yaş üzerinde her 3 kişiden birinin hipertansiyonu olduğunu gösterdiğini anlattı.

Dikkat hipertansiyon yolda!
Türkiye'de 0-18 yaş nüfus oranının son rakamlara göre yüzde 30'un üzerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Arıcı, "Eğer çocuklarda ve yetişkinlerde tuz tüketimine dikkat edilmezse ilerleyen yıllarda daha çok erişkin hipertansiyon ve getirdiği sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacaktır"dedi.

Prof. Dr. Arıcı, Türkiye'de insanların ne kadar tuz tükettiklerine ilişkin sağlıklı bilgiler olmadığını, ancak kendi klinik gözlemlerine göre erişkinlerin günlük ihtiyaçlarının en az 2-3 katı tuz tükettiklerini vurguladı.

"Ulusal eylem planı şart!"
Kamuoyunun tuz ve zararları konusunda bilgilendirilmesi, yiyeceklerdeki tuz miktarının azaltılması ve gıda paketleri üzerine günlük tuz ihtiyacının ne kadarını içerdiğinin yazılmasının sağlık açısından faydalı olacağını vurgulayan Prof. Dr. Arıcı, "Toplum sağlığı açısından tuz konusunda mutlaka ulusal eylem planı hazırlanmalıdır" dedi.

İngiltere'de 6 yaşındaki bir çocuk tek bir porsiyonda günlük maksimum tuz limitinin yarısını alabiliyor.
Yayın tarihi: 07.02.2008
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.