Sağlık

Çocuklar beslenemiyor

Çocuklar beslenemiyor

Türkiye'de 0- 5 yaş grubunda ağır derecede beslenme hastalığı olan çocuk oranı ortalama yüzde 3.

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mustafa Tayar, Türkiye'de 0- 5 yaş grubunda ağır derecede beslenme hastalığı olan çocuk oranının ortalama yüzde 3 olduğunu söyledi. Prof.Dr. Tayar, "Buna göre bu yaş grubunu oluşturan 7 milyon çocuktan 200 bininin hastanelerde en az bir aylık tedavisi gerekmektedir" dedi.

'Gıdaya erişim hakkı'
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı'nın (FAO) 2007 yılı için 16 Ekim Dünya Gıda Günü temasını 'Gıdaya erişim hakkı' olarak belirlediğini belirten Prof.Dr. Mustafa Tayar, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan 105 ülkeden 55'inde, yıllık gıda üretim artışının nüfus artışından az olduğuna dikkat çekti. Dünyada çocuk nüfusunun üçte birinde beslenme yetersizliği olduğunu dile getiren Prof.Dr. Tayar, 5 yaşın altındaki 12.2 milyon çocuk ölümlerinin 6.6 milyonunun yetersiz beslenmeye bağlı olduğunun saptandığını vurguladı.

Ağırlık kaybı
Türkiye'de 0-5 yaş grubu bebek ve çocuklarda yüzde 20 oranında ağırlık kaybı olduğunu ifade eden Prof.Dr. Tayar, okul çağı çocuklarında ağırlık kaybının yüzde 15.7'sinin ve boy geriliğinin yüzde 40'ının yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olduğunu kaydetti. Çocuklarda boy ve ağırlık ölçümlerine göre, kırsal kesimdeki çocukların yüzde 10.7'sinin hafif, yüzde 0.8'inin ise ağır derecede beslenme yetersizliğiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Tayar, kentsel kesimdekilerin de yüzde 10.6'sının hafif, yüzde 0.9'unun ise ağır derecede beslenme yetersizliğine maruz kaldığını kaydetti.

200 bin çocuk tedavi görmeli
Türkiye'de 0- 5 yaş grubunda ağır derecede beslenme hastalığı olan çocuk oranının ortalama yüzde 3 kadar olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tayar şunları söyledi:

"Buna göre bu yaş grubunu oluşturan 7 milyon çocuktan 200 bin kadarının hastanelerde en az bir aylık tedavisi gerekmektedir. Oysa çocuklardaki yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesi için yapılacak harcamalar tedavisinden çok daha ucuzdur. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin çocukta yapacağı kalıcı etkiler ve bu etkilerden dolayı öğrenme zorluğuna bağlı olarak sınıf tekrarlamalarla oluşan eğitim israfı da düşünülürse koruyucu etkilerin ekonomik önemi daha da büyüktür. Yetersiz ve dengesiz beslenme; insanların beden ve zihin gelişmelerini gerileten, sağlıklı yaşam süresini kısaltan ve üretim düzeyini düşüren etmenlerin başında gelmektedir."

İbrahim Büyükfuran / Hürriyet
Yayın tarihi: 19.10.2007
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.