Sağlık

Ceviz, her derde deva

Ceviz, her derde deva

Enerji deposu olarak kabul edilen cevizin bir kilogramı, 4 kilogram biftek, 10 kilogram tavuk ya da 14 kilogram patatesin sağladığı enerjiyi tek başına veriyor.

Türkiye ceviz üretiminde dünyada dördüncü sırada yer alıyor. Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyon 300 bin ton olan ceviz üretiminin, 285 bin tonu Çin, 255 bin tonu ABD, 160 bin tonu İran ve 130 bin tonu da Türkiye'de gerçekleşiyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, cevizin diğer besinlere göre oldukça zengin yağ ve protein içerdiğini belirterek şöyle devam etti: "Ceviz, kilogram başına yaklaşık 7 bin kalori enerji verir. Bu da, 3 kilogram ekmeğin, 4 kilogram bifteğin, 10 kilogram tavuk etinin ya da 14 kilogram patatesin sağladığı enerjiye eşittir. Günlük 3 bin kalorilik bir enerjiye gereksinim duyan normal bir insan 400 gram ceviz içi ile günlük kalori ihtiyacının tamamını karşılayabilir. Bu nedenle ceviz tüketimi soğuk geçen kış aylarında vücudun soğuklara karşı direncini artırmasında oldukça önem taşır."

Prof. Dr. Şen, ceviz yağının doymamış yağ asitlerinden meydana geldiğini belirterek, bu nedenle cevizin kolesterol ve damar sertliğinin önlenmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Kalp sağlığı açısından da büyük önem taşıyan cevizin, yüksek oranda E vitamini içerdiğini vurgulayan Şen, oksidasyonu önlediği için vücut açısından E vitaminin büyük önem taşıdığını bildirdi. Şen, ceviz tüketiminin hazım bozukluğu ve diş kanamasını önleyici etki yaptığını da dile getirerek, cevizin gıda kaynaklı zehirlenmelere karşı vücudu güçlendirdiğini, bal ile karıştırılıp tüketildiğinde ise basura iyi geldiğini belirtti.

Şen, kolesterol oranını yükseltmeden enerji ihtiyacını karşılamak ve damar sertliğini önlemek için çocukluktan başlayarak yaşa, kiloya ve yapılan işe göre her gün belirli miktarda ceviz yenmesi gerektiğini ifade ederek, "Cevizin bileşiminde bulunan protein yağ ve karbonhidratların dışında birçok vitamin ve minerallerin büyük oranlarda bulunması bu meyveyi birçok vitamin hapından daha üstün kılar"dedi.
Yayın tarihi: 20.01.2004
1177
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.