Sağlık

Çay ve kahvenin zararları

Çay ve kahvenin zararları

Çay ve kahve içmeyi hepimiz çok severiz; en güzel sohbetlere eşlik ederler, günün yorgunluğunu alır, içimizi ısıtırlar... Ancak her güzel şeyin olduğu gibi çay ve kahvenin de sağlığa zararı var.

Güncellenme tarihi:
KAHVENİN ZARARLARI

Kahve bilinen faydaları yanında, bağımlılık yaptığı kanıtlanan ve belli zararları da olan bir içecektir. O halde kahvenin bazı kişiler tarafından dikkat edilerek tüketilmesi gerekmektedir.

Kalp
Kahvenin fazla tüketilmesi kalp ritmi üzerinde zararlı etkiler göstermektedir. Kahvenin içindeki kafein yüzünden kalp ritminde düzensizlikler oluşmaktadır. Kahve, kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Kalp hastalarının kahve tüketimini sınırlamaları gerekmektedir.Yüksek Tansiyon
Yapılan deneyler göstermiştir ki aşırı kahve tüketimi kandaki basıncın artmasına, tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır.

Mide Rahatsızlıkları
Kahve, ülser ve gastrit gibi hastalıklara neden olmamaktadır ancak bu hastalıklara sahip kişilerde hastalığın ilerlemesine ve kötüleşmesine sebep olur. Çünkü mide, kahveden aldığı uyarılarla asit salgılamaktadır.

Migren
Migren ve kahve pek iyi geçinemiyorlar. Kahvenin içindeki bileşenler beyinde yer alan hücreleri etkiliyorlar ve bu yüzden migren ağrıları oluşabiliyor veya artabiliyor.

Mineral ve Vitamin
Kahvenin içinde bulunan kafein, bünyenin demiri tutmasına olanak vermiyor ve kalsiyumun vücuttan idrar yoluyla dışlanmasına sebep oluyor. Bütün bunlar kemik erimesi riskini çoğaltmaktadır.

Doğurganlık
Kahvenin içinde bulunan kafein yüzünden günde 3 bardaktan fazla kahve tüketen bayanlarda doğurganlık oranında düşüş görülmektedir. Kafein, yumurtlama sürecini negatif biçimde tetikliyor. Kahve içilmesi erkeklerde durumu ters yönde etkileyerek spermleri güçlendirmektedir.

Hamilelikte Tüketim
Kahvedeki kafeinin hamile bayanların çocuklarına zarar verdiği bilinmektedir. Hamile bayanların kahve tüketimini sınırlamaları gerekmektedir.

ÇAYIN ZARARLARI NELERDİR? >>>

Yayın tarihi: 17.08.2009
18702
dahafazlası
YORUMLAR

zararlı şeyler neden hep güzel oluyor ki.. çok severim hem çayı hem kahveyi.. öyle keyifle içerimki kokularını içime çeke çeke... hele açık havada isem deymeyin keyfime.. bu tür haberler okuyunca üzülüyorum açıkcası... ve aklıma takılıyor neden hep güzel olan şeyler zararlı oluyor yahu?

getipuf 04.09.2009 06:33:23

çayı çok severim ama kahveyle pek aram yoktur hatta kırk yılda bir kere içtiğimde bile miğdeme inanılmaz dokunmakta ve uyku problemi yaşatmaktadır.

dido119 31.08.2009 10:10:50

siz de istiyorsunuz ki millet inek gibi otlasın ve hayalet gibi ortalıkta dolaşsın sağlıklı yaşayacam diye. sağlıklı yaşayacam diye kendini kasanlar da 200 sene yaşamıyorki..80'e gelince onlar da ölüyor. Ben et de yerim, çay, kahve ve alkol de içerim. Hayattan keyif almadıktan sonra uzun yaşamıssın bir ruh gibi..Neye yararki? Akıllı olduğunuz sürece sorun çıkmaz.

Aybars Altan 27.08.2009 18:00:47

siz yine iyisiniz ben bide hamileyim engel olamıyorum çay içmeye. tiryakiyim valla kahve neysede çay hayat benim için

ozlemsahins 18.08.2009 15:23:39

Herkes farklı birşey söylüyor, insanlar da ne yapacağını şaşırdı. Neyse ki tiryakisi değilim.

svgsyn 18.08.2009 11:46:22

vallhi aram iyi değildir.bu yüzden de sorun değil yani.ama tiryakiler için endişeleniyorum.

mavilim 18.08.2009 10:52:47

bir çay faydadır iki çay gaydadır üç çay dem yapar dört çay dem dem yapar çay çıktı beşe vur çıksın onbeşe halt etmişler çayın hiç bir zararı yoktur.)

Ahmet Demir 18.08.2009 10:26:35

Cay içilmezmi yaw.zaten ramazan geliyor caysızlıktan ne yapacağımı bilmiyorum.midemde sorun var ama cay içmedende duramam kiii

tikosM 17.08.2009 13:23:18

TAM ŞİMDİDE ÇAY İÇİYORDUM BU YAZININ ÜSTÜNE NAPSAM ÇAYI ÇOK SEVERİM BEN ARTIK AÇIK İÇMEYE ÇWLIŞIYORUM...

ZEYNA_2004 17.08.2009 11:50:18
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.