Sağlık

Çay ne kadar sağlıklı?

Çay ne kadar sağlıklı?

Yeşil çay ve siyah çay arasında ne fark var? Çayın besin değeri var mı? Çay uyku kaçırır mı?

Güncellenme tarihi:
Sabah kahvaltısında demleme çay, benim için güne iyi başlamanın önemli bir parçası. Şekersiz içtiğim için çok koyu tercih etmiyorum ama sabahları çay içmeyi çok seviyorum. Çayın yanına sabahları ekmek, peynir ve zeytin; öğleden sonraları ise kuru meyve ekliyorum. Bir de akşam yemeğinden sonra keyif yaparken yeşil çay ve kuru yaban mersini harika bir ikili oluyor. Yeşil çay ve siyah çay arasında ne fark var? Çayın besin değeri var mı? Çay uyku kaçırır mı? gibi sorularla zaman zaman karşılaşıyorum bu sebeple bugün bu konulara değinmek istedim. Çay yapraklarından, siyah ve yeşil olmak üzere iki tip çay elde edilir son yıllarda yeşil çay tüketimi artsa da ülkemizde en çok tüketilen tip, siyah çaydır. Siyah çay polifenollerin enzimatik oksidasyonuyla elde edilir. Yeşil çayda ise çaydaki enzimler etkisizleştirilerek, polifenollerin oksidasyonu önlenir. Siyah çay: Siyah çay, paketlenmiş kuru çayın sıcak suda demlenmesiyle hazırlanır. Demlenme sırasında kafein, organik asitler, polifenol türevleri ve minerallerin bir kısmı suya geçer. Demlenme süresi uzadıkça, bu öğelerin suya geçen miktarları da artar. Böylece çayın rengi koyulaşır ve tadı acır. Çayın tadı polifenol türevleri ve kafeinden kaynaklanır. Yeşil çay: Yeşil çay, Çin ve Japonya gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılır. Yeşil çayın aminoasit içeriği siyah çaydan yüksek, polifenol içeriği ise düşüktür. Yeşil çayın kafein içeriği de siyah çaydan düşüktür. Yeşil çay da siyah çay gibi demlenerek hazırlanır. Çay yapraklarının suda çözünür bölümlerinin ayrılmasıyla toz halinde "poşet çay" hazırlanır. Poşet çayın kafein içeriği, normal siyah çaydan biraz daha düşüktür. Tercihini doğal olandan yapanlara özel galeriler...
Yayın tarihi: 28.04.2009
1697
dahafazlası
YORUMLAR

Erkan kardeşim, 3 tane yorum yapmışsın, hem bilgilendirici olmuş hem de çaya olan ilginizi anlamış olduk

oguzhanpoy 02.05.2009 12:49:38

Çay uyku kaçırır mı? Kesinlikle kaçırır . Ancak kişiye göre değişir , kişinin o anki durumuna göre değişir , çaya göre değişir , çayın türüne göre değişir , çayın dem durumuna göre değişir . Pek çok faktör var .

ERKANKULE 30.04.2009 23:23:33

Çayın besin değeri var mı? Besin değeri kesin vardır zaten ama şeker kullananlar için zaten çay , vücuda şeker alma yöntemlerinden biridir gün içerisinde. Besin değeri olmasa idi bile psikolojik olarak ülkemizin bir vazgeçilmezidir .

ERKANKULE 30.04.2009 23:22:35

Yeşil çay ve siyah çay arasında ne fark var? Biri yeşil , diğeri siyah ama siyah olan daha bir acıdır , koyudur . Dem olayı had safhada olur . Kaçak çay da denir bildiğiniz gibi .

ERKANKULE 30.04.2009 23:21:15
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.