Sağlık

Buharda pişirmek riski azaltır

Buharda pişirmek riski azaltır

Kanserden korunmada yediklerinizi nasıl pişirdiğiniz de önemli. Haşlama, fırınlama gibi yöntemlerle pişirdiğinizde kanser riskini azaltmış olursunuz.

Sağlıklı beslendiğinize inanabilirsiniz. Ancak kanserden korunmada yediklerinizi nasıl pişirdiğiniz de önemli. Doğru besinleri seçip bir de onları buharda haşlama, fırınlama gibi yöntemlerle pişirdiğinizde kanser riskini azaltmış olursunuz.

Beslenme alışkanlığınızı gözden geçirin!
Kanser yapan nedenlerde ikinci faktör olan beslenme alışkanlıklarında yediklerimizi nasıl seçtiğimiz ve pişirdiğimiz de önemli. Beslenme alışkanlıkları arasında tek başına fast food yemenin zararlı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Haluk Onat, yiyeceklerin pişirilmesi ve saklanma şekli de çok önemli olduğuna vurgu yapıyor. Aynı şekilde tarım ilaçlarının da beslenme yoluyla risk yaratan kanser yapıcılar olduğuna dikkat çekiyor.

"Sağlıkta ve kanserde doğru beslenme" adıyla yazdıkları kitapta besinlerin pişirme yöntemlerinde yapılan hatalara da işaret eden Prof. Dr. Haluk Onat ve diyetisyen Çağatay Demir, sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

Türk mutfağında yapılan en büyük yanlışlar neler?
Bir kere mangal alışkanlığı, yanık gıdaları yemek, direkt ateşe maruz kalan gıdaları yemek, çok tuzlu yemek, konserve yapılmış gıdaları tüketmek, kızartmalar ve hazır gıdalar mutfağımızdaki yanlışlardan.
En başta yağda kızartma ve yağın yanması, birtakım oksidan maddelerin açığa çıkmasıyla birlikte kanserin oluşumunu tetikliyor.

Bunlara karşı neler öneriyorsunuz?
Özellikle sebzelerin yapısındaki vitamin ve minerallerin kaybını önlemek için buharda pişirme yöntemini öneriyoruz. Sebzeleri suda haşladığınız zaman vitamin kaybı oluyor. Etleri de daha çok fırında, suda haşlama veya yağsız tavada pişirmeyi öneriyoruz.

Tarım ilaçların kanser oluşumundaki rolü nedir?
Gıdaların daha tarlada maruz kaldıkları tarım ilaçları kanser için risk yaratıyor. Sadece sebze ve meyve yiyeceğim dersiniz ama ilaçlı sebze ve meyveleri yerseniz bu riske maruz kalırsınız. Çünkü bugün dünyada kanserin artmasının en önemli nedenlerinden biri tarım ilaçlarıdır.

Peki bu ilaçlar iyi yıkamayla giderilemiyor mu?
Bu ilaçların iyi yıkamayla bir ilgisi yoktur meyvenin çekirdeğine kadar girer. Bunun gibi kaçınılmaz durumlar da var. Siz sağlıklı beslendiğinizi düşünürsünüz ama yine yanlış besleniyor olabilirsiniz.

Organik tarım da çözüm değil mi yani?
Evet değil, çünkü orada da ilaç kullanılıyor.

Yayın tarihi: 28.11.2007
1611
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.