Sağlık

Bu yiyecekler mutlu ediyor!

Bu yiyecekler mutlu ediyor!

Kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? O halde beslenbme biçiminizde birkaç küçük değişiklik yaparak mutluluğa kucak açın...

Kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? O halde beslenbme biçiminizde birkaç küçük değişiklik yaparak mutluluğa kucak açın...Çünkü yapılan araştırmalar, bazı gıdaları ‘mutluluk hormonu’ olarak adlandırılan serotonini artırarak, yorgunluktan PMS’ye (adet öncesi gerginlik) dek birçok soruna çare olduğunu ortaya koyuyor...

Kuru üzüm yerine muz

Yoğun ve stresli bir gün mü yaşıyorsunuz? Eliniz çekmecedeki kuru üzümlere gidiyor. Evet, bunları yiyerek glisemik indeksinizi yükseltmek pahasına, kısa süreliğine kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Oysa B6 vitamininden zengin bir muz yiyerek, vücudunuzdaki serotonin ve dopamin sentezini artırabilirsiniz. Bedeninizdeki B6 vitamini deposunu tüketen stresle mücadele etmek için yiyeceğiniz bu meyvenin, sizi potansiyel bir depresyon tehlikesinden koruyabileceğini de unutmayın!

Diyet kola yerine portakal suyu

Araştırmalar, yapay tatlandırıcıların kişilerin psikolojik durumları üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalardan çıkan sonuca göre ; duygu durum bozukluğu olanlarda olumsuz etkiler yaratan tatlandırıcılar, depresyon öyküsüne sahip kişilerin durumunu daha da kötüleştirebiliyor. İçeceklerin psikolojiniz üzerinde yapıcı etki yaratması için, C vitamininden zengin portakal suyunu tercih edebilirsiniz. Çünkü bu vitamin beyin sinirlerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gibi, depresyon belirtilerinin azalmasına da destek oluyor.

 

Yayın tarihi: 01.03.2012
2023
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.