Sağlık

Bu bayram vücudunuz da bayram yapsın!

Bu bayram vücudunuz da bayram yapsın!

Önümüzdeki on günü bir fırsat olarak görelim ve özellikle bu bayramı vücudumuz için olacak bir bayrama dönüştürelim. İşte İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’dan size bu fırsatı değerlendirmek için öneriler:

Bayram tatilinde gün ışığı ile buluşun

Yoğun iş günlerinde çoğumuz güneş ışığına hasret kalıyoruz. Güneş ışığı deyip geçmeyelim onda öyle bir vitamin var ki, vücudumuzu çalıştıracak bir benzin adeta. Sabahın ilk ışıkları ile yollara düşüyoruz, kapalı mekanlarda çalışıyoruz ve akşamın bir vakitlerinde yollara düşüp tekrar eve dönüyoruz. O nedenle gün ışığından yeteri kadar faydalanamıyoruz. Bu da metabolizmamızın yavaşlamasına neden oluyor. Depresyona karşı bir eğilime girmemize neden oluyor. Kemiklerimizin erimesine kaslarımızın yumuşamasına neden oluyor. O nedenle özellikle yaklaşan kışa kendimizi hazırlamak için sonbaharın bu son günlerinde mutlaka güneş ışığından faydalanmaya çalışalım. Bu bayram tatilini fırsat bilelim ve kollarımızı ve bacaklarımızı güneş kremi sürmeden direkt güneş alabilmesi için 20 dakika kadar güneşte tutalım. Bu arada yüzünüzü korumayı unutmayın çünkü direkt güneşe maruziyet yüzde güneş lekeleri oluşmasına neden olabiliyor. Koruyucu krem sürebilirsiniz veya yüzünüzü kapatabilirsiniz.


Yayın tarihi: 23.10.2012
4952
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.