Sağlık

Biyolojik saatinize kulak verin!

Biyolojik saatinize kulak verin!

Forma girmek ve güzel bir vücuda sahip olmak için ihtiyacınız olan tek şey, vücudunuzun neye ne zaman ihtiyaç duyacağını bilmek.

Güncellenme tarihi:
Biyolojik saatinize kulak verin!
Bu yaz, zayıf ve fit bir vücuda sahip olmak için biyolojik saatinize kulak verin! O, size göz kamaştıracak güzelliğe kavuşmanız için hangi saatlerde spor yapmanız, yemek yemeniz ve bakım yapmanız gerektiğini fısıldayacaktır. İşte size saat saat, 1 günlük güzellik ajandası!

07.00
Yağları yok etmek için:
Sabah egzersizleri

Sabahları yapılan sporun yağların erimesine yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Güne spor yaparak başlar ve kahvaltıda da aşırıya kaçmazsanız, yağ metabolizmanızı harekete geçirmiş olursunuz. Çünkü vücudumuz gece boyunca pek çok enerji deposunu kullanıyor. Bir başka deyişle, karbonhidrat depolarının neredeyse tamamı boşalmış oluyor. Bu durumda vücudumuz yeterli enerji sarfı için yine yağ depolarına başvuruyor. Bunu da adrenalin ve "glukagon" gibi zayıflatıcı hormonlar aracılığıyla gerçekleştiriyor, Bu hormonlar, hücre reseptörlerine yapışarak biyokimyasal yıkım sürecini harekete geçiriyor. Yağ yakımını sağlayan en ideal spor türü ise yürüyüş yapmak ve yüzmek. Her iki spor türünde de geniş bir kas kümesi harekete geçiyor ve bunun sonucunda vücut çok fazla kalori yakıyor.

Eğer daha fazla yağ yakmak isterseniz 2 şeye dikkat etmelisiniz:
• Her zaman, oksijeni bol bir ortamda spor yapın, çünkü organizmanız yağı yakabilmek için aynı zamanda yeterli oksijene de ihtiyaç duyar, ikincisi de, tempolu 'Hareketler sırasında kısa aralarla sürekli derin nefes alın.
• Ayrıca yağ yakımı sonrasındaki süreci de lehinize değerlendirebilirsiniz. Aklınızda bulunsun, metabolizmanız egzersizden sonra uzun süre aktif kalır, Siz de, spor sonrası şekerli besinler yerine, yoğurt ve meyve gibi besinler tüketirseniz, vücudunuz birkaç saat daha yağ yakmaya devam eder.

Yayın tarihi: 24.07.2008
3511
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.