Sağlık

Bir haftada karnını indir

Bir haftada karnını indir

Kısa zamanda dümdüz bir karına sahip olmak hepimizin hayali. Belki dümdüz olması için daha sabırlı olmanız gerekir ama ilk haftadan fark yaratacak önerilerimiz var.

Güncellenme tarihi:
Bir haftada karnını indir
NASIL BESLENMELİ?

• Ananas, "bromelin" adında sindirime yardımcı olan bir enzim salgılar. Düzenli olarak ananas suyu içenlerin metabolizmalarının daha hızlandığı tespit edilmiş.
Neyapmalı? Sabahları portakal suyu içmek yerine ananas suyunu tercih edin.

• Patates, buğday gibi nişastalı gıdalar yendikten çok sonra hile vücutta gaz yapmaya devam eder. Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre protein ağırlıklı beslenenlerin karın bölgesinin karbonhidrat ağırlıklı beslenenlere göre yüzde 10 daha fazla inceldiği ortaya çıkmış.
Ne yapmalı? Karbonhidratları proteinlerle takas edin. Yalnız dikkat; bu, sabah, öğle ve akşam öğünlerinde et yemek anlamına gelmiyor. Öğünlerin yarısında yağsız et, balık ve süt ürünleri tüketmek etkili olur.

• Ünlülerin yeşil çay müptelası oldukları artık bir sır değil. Bu sırrı Japonlar araştırmış. Gün içinde eşit miktarda kalori alanlar arasında yeşil çay tüketenlerin karın bölgelerinde, tüketmeyenlere oranla dört kat daha fazla yağ yakımı görülmüş. Bu haberden sonra yeşil çay içmemek olmaz.
Ne yapmalı? Kahve veya çay alışkanlığınızı yeşil çay uğruna terk etmek sizin için harika bir karar olacak.

• Hızlı yemek yemek vücudunuzun düzenli sindirim şansını elinden alıyor. Bu, vücudunuzun, doyduğunuzu anlatan sinyallerini algılamanızı zorlaştırıyor.
Ne yapmalı? Lokmalarınızı yutmadan önce iyice çiğneyin. Ağzınıza attığınız her lokmanın keyfine varmaya çalışın.

Karın şişkinliğine son!

HAREKET ZAMANI

• Amerikalı uzmanlar kilo vermek isteyenler üzerinde söyle bir araştırma yapmış: Diyette olan kişileri yalnızca yediklerine dikkat edenler ve diyetin yanında spor yapanlar olarak iki gruba ayırmışlar. Bu araştırmaya göre her iki grup aynı miktarda kilo vermiş fakat yalnızca egzersiz yapanlar karın bölgesindeki yağlardan kurtulmayı başarabilmişler. Haftanın üç günü bir arkadaşınızla yarım saatlik, normalden biraz daha yüksek tempolu yürüyüşlere çıkın.
Karın kaslarını sıkılaştırmak için önereceğimiz egzersizi her gün her bacak için 15'er kez tekrarlayın: Elleriniz ve dizleriniz yerde olacak şekilde köprü pozisyonunu alın. Bu pozisyondayken karın kaslarınızı iyice sıkın ve bir bacağınızı yavaşça, kalça hizasına kadar kaldırın. Sonra dizinizi kırarak bacağınızı göğsünüze yaklaştırın. Birkaç saniye bekleyin ve başlangıç pozisyonuna dönün. Birkaç gün içinde bu küçük egzersizin etkilerini görmeye başlayacaksınız. Eğer bunu yapamazsanız gün içinde nerede olursanız olun karın kaslarınızı gerginleştirip rahatlatın.
Yayın tarihi: 11.08.2008
3800
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.